POMPA CIEPŁA Z FOTOWOLTAIKĄ

Dom zeroenergetyczny

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną w jeden system to bez wątpienia nowy wymiar ogrzewania domów.

Dzięki nowelizacji ustawy o OZE z 1 lipca 2016 r. dla instalacji fotowoltaicznych wprowadzono współczynnik bilansowania nadwyżek energii oddanych do sieci. Dla instalacji o mocy do 10 kWp współczynnik „opustu” wynosi 0,8 a dla instalacji powyżej 10 kWp do 40 kWp wynosi 0,7. Oznacza to, że z każdej 1 kWh oddanej do sieci można odebrać 0,8 kWh lub 0,7kWh.

Rysunek

Instalacja fotowoltaiczna najwięcej energii elektrycznej produkuje wiosną i latem kiedy mamy duże natężenie promieniowania słonecznego. Niestety w tym okresie zużycie energii elektrycznej w stosunku do okresu zimowego znacznie spada. Dni są dłuższe – nie potrzebujemy tyle oświetlenia, więcej czasu spędzamy na zewnątrz – nie korzystamy tyle ze sprzętu AGD i RTV, temperatury są wysokie – ogrzewamy jedynie wodę użytkową. W związku z tym w okresie wiosna – lato zawsze pojawiają się nadwyżki w produkcji energii elektrycznej w stosunku do bezpośredniego zapotrzebowania domu. Efektem tego jest oddawanie nadwyżek energii do sieci przesyłowej. Natomiast w okresie jesień-zima zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta, ale maleje ilość dni słonecznych, co w rezultacie zmusza nas do pobierania energii z sieci. Pompa ciepła najwięcej energii zużywa w okresie jesień – zima kiedy zapewnić musi nie tylko ciepłą wodę użytkową, ale również komfort cieplny w pomieszczeniach.

Wprowadzenie nowelizacji w życie pozwoliło traktować fotowoltaikę jako opłacalną inwestycję a połączenie jej w instalację hybrydową z pompą ciepła nadało nowy wymiar ogrzewania budynków. Najprościej tłumacząc, to w miesiącach marzec – wrzesień produkujemy energię elektryczną, której nadwyżkę odebrać możemy w okresie październik – Luty z 80% zniżką.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej mocy instalacji PV, która powinna być wprost proporcjonalna do rocznego zużycia energii elektrycznej. Jeśli zamontujemy instalację o mocy przewyższającej zużycie energii to przepłacimy za „nadprogramowe” kilowatopiki. Dlatego dobór instalacji PV opierać się powinien na dokładnym wyliczeniu rocznego zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła. Dokonać tego można tylko poprzez wyliczenie zapotrzebowania na moc cieplną budynku i stworzenie analizy pracy pompy ciepła w specjalistycznym programie. Strefa Pomp Ciepła standardowo wykonuje takie wyliczenia .

Kiedy zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?

Przedstawiamy obliczenia okresu zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla domu we Wrocławiu w którym zamontowaliśmy powietrzną pompę ciepła typu Split o mocy grzewczej 10kW oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kWp.

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła na C.O. i C.W.U. 4190 kWh/rok

Instalacja o mocy 4 kWp wyprodukowała 4024 kWh/rok

Koszty eksploatacji pompy ciepła 4190 kWh x 0,58 zł = 2430 zł

Opusty – czyli ile zaoszczędzamy rocznie 2430 zł x 80% = 1944 zł

Koszt inwestycji w fotowoltaikę o mocy 4 kWp wyniósł 20 000 zł

Okres zwrotu z inwestycji 20 000 zł : 1944 zł = 10 lat

Panele słoneczne

NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart