Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór do programu priorytetowego „Moje Ciepło”. W ramach projektu można otrzymać dofinansowanie do pomp ciepła w wysokości do 21 tysięcy złotych. Budżet programu wynosi 600 mln zł.

 

Cel programu „Moje Ciepło”

Głównym celem programu „Moje Ciepło” jest rozwój ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z wykorzystaniem ekologicznych źródeł ciepła. Na tą formę dofinansowania czekały przede wszystkim osoby, które są w trakcie budowy domu i nie mogły skorzystać z dopłaty z programu „Czyste Powietrze”.

 

Kto może skorzystać z programu „Moje Ciepło”?

Beneficjentami programu „Moje Ciepło” mogą zostać osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Mogą być budynki wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. W programie nie przewiduje się wsparcia domów w którym docelowym źródłem ciepła jest urządzenie na paliwo stałe (np. węgiel kamienny, biomasa).

 

Na jakie urządzenia można otrzymać dofinansowanie?

Z programu „Moje Ciepło” można otrzymać dopłatę do powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, które będą wykorzystywane do ogrzewania domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Aby pompy zostały objęte dofinansowaniem muszą spełniać następujące wymagania:

  • powietrzne pompy ciepła typu powietrze/woda i gruntowe pompy ciepła typu grunt/woda lub woda/woda muszą posiadać minimalną klasę efektywności energetycznej A++ dla temperatury zasilania 55°C;
  • pompy ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym dla całego budynku muszą posiadać klasę minimum A+ dla klimatu umiarkowanego.

 

Ile dofinansowania można otrzymać z programu Moje Ciepło?

Beneficjenci mogą otrzymać bezzwrotną dopłatę, która stanowi 30-45% kosztów kwalifikowanych całej inwestycji. Na zakup wybranej pompy można otrzymać od 7 do 21 tys. zł.

Wielkość dotacji nie jest uzależniona od dochodów osób ubiegających się o dofinansowanie. Poziom dotacji będzie wyższy w przypadku osób fizycznych posiadających kartę dużej rodziny. Na najwyższe wsparcie będą mogły liczyć osoby składające wniosek o dofinansowanie do gruntowej pompy ciepła. Budżet programu wynosi 600 mln zł.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z dotacji?

Warunkiem otrzymania dofinansowania na pompę ciepła z programu „Moje Ciepło” jest podwyższony standard energetyczny budynku. Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji i podgrzewania ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie:

  • 63 kWh/m2 w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 r.
  • 55 kWh/m2 rocznie dla wniosków składanych w kolejnych latach.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania środków.
Więcej informacji i dokument tutaj.

Przygotujemy Twój wniosek!

Zdajemy sobie sprawę, że zasady programu „Moje Ciepło” mogą być niejasne. Mało kto ma czas i ochotę na przeanalizowanie tak dużej ilości informacji. Nie martw się – zrobimy to za Ciebie!

Chętnie pomożemy Ci przygotować wniosek i otrzymać dofinansowanie.
NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart