Jesteś właścicielem mieszkania? Otrzymaj dofinansowanie do pompy ciepła z programu „Ciepłe Mieszkanie”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór do programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. W ramach projektu można otrzymać dofinansowanie do wymiany kopciuchów i poprawy efektywności energetycznej w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Budżet programu wynosi 1,4 mld zł.

 

Cel programu „Ciepłe mieszkanie”

Celem programu jest wymiana nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawa wydajności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się z budynkach wielorodzinnych. Zastosowanie nowocześniejszych urządzeń grzewczych przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Jest to pierwszy program, skierowany do mieszkańców bloków czy kamienic – można powiedzieć, że stanowi on uzupełnienie programu „Czyste Powietrze”, który działa już od 2018 r.

 

„Ciepłe Mieszkanie” – na co można otrzymać dofinansowanie?

W ramach projektu można otrzymać dopłatę na:

 • wymianę pieca na kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła),
 • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody,
 • wymianę okien i drzwi,
 • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

Kto może skorzystać z programu „Ciepłe Mieszkanie”?

Program priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” został podzielony na trzy poziomy, ze względu na kwotę dofinansowania, którą można otrzymać.

 

Poziom podstawowy – beneficjentem może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł.

 

W tym przypadku można otrzymać:

 

 • Do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł na jeden lokal mieszkalny.
 • Do 35% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

 

Poziom podwyższony – beneficjentem może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego miesięczne dochody nie przekraczają kwoty:

 • 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 • 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym

 

W tym przypadku można otrzymać:

 

 • Do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł na jeden lokal mieszkalny.
 • Do 65% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

 

Poziom najwyższy – beneficjentem może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego miesięczne dochody nie przekraczają kwoty:

 • 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 • 1260 w gospodarstwie jednoosobowym
 • lub jest ustalone prawo do zasiłku (stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego)

 

W tym przypadku można otrzymać:

 

 • Do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny.
 • Do 95% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

 

Bez względu na poziom programu i kwotę dofinansowania, warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu, nie zostaną zamontowane inne źródła ciepła o klasie gorszej niż 5 według normy europejskiej EN 303-5.

 

Jak można otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”?

Głównym beneficjentem programu jest gmina – to ona otrzymuje dotacje od NFOŚiGW i nadzoruje przebieg całego projektu. Przeprowadza nabór, ocenia wnioski i zawiera umowy z beneficjentem końcowym (osobą fizyczną posiadającą tytuł prawny, wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego).

 

Gminy mogą starać się o dofinansowanie w trybie ciągłym, który został podzielony na 2 nabory. Pierwszy nabór trwa do 31 grudnia 2022 r., drugi do 31 grudnia 2023 r., – w zależności od dostępności środków.

 

Wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie z programu „Ciepłe Mieszkanie” można znaleźć tutaj.

 

Przygotujemy Twój wniosek!

Zdajemy sobie sprawę, że zasady programu „Ciepłe Mieszkanie” mogą być niejasne. Mało kto ma czas i ochotę na przeanalizowanie tak dużej ilości informacji. Nie martw się – zrobimy to za Ciebie!

 

Chętnie pomożemy Ci przygotować wniosek i otrzymać dofinansowanie.
NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart