CZYM JEST PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”? (Zmiany od 3 stycznia 2023)

Czym jest program „Czyste powietrze”?

Z pewnością nie raz słyszeliśmy w mediach, że w ostatnich czasach znacznie zwiększyła się ilość generowanych przez naszą cywilizację zanieczyszczeń powietrza, spalin czy pyłów. Dlatego też należy podjąć działania, które sprawią, że nasze powietrze będzie czystsze.

Jedną z inicjatyw Ministerstwa Środowiska jest program „Czyste Powietrze”, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obejmuje on dofinansowania wymiany bądź założenia nowych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, a czas jego realizacji trwa od roku 2018 do 2029.

O uzyskanie tego typu wsparcia mogą ubiegać się osoby:

 • planujące wymianę dotychczasowych kotłów stałopalnych na (między innymi) pompy ciepła,
 • docieplanie przegród budynków,
 • wymianę okien i drzwi,
 • zmianę lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u.,
 • montaż wentylacji z odzyskiem ciepła czy odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaiki czy kolektorów słonecznych.
Program

Jakie są warunki dofinansowania i jak je uzyskać

Jak w każdym tego typu programie, aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić konkretne warunki. Dotyczą one dwóch sytuacji – istniejących już budynków, jak również tych nowo budowanych.

W pierwszym przypadku, przed złożeniem odpowiednich dokumentów, należy wykonać analizę energetyczną budynku, która następnie jest weryfikowane przez przedstawiciela WFOŚIGW. Po zatwierdzeniu można złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z niezbędnymi dokumentami, potwierdzającymi dochody czy sytuację energetyczną w domu.

W ten sposób rozpoczyna się etap rozpatrywania Twojego wniosku, który składa się z wizytacji przedstawiciela WFOŚIGW, po którym komisja podejmuje decyzję, co do zatwierdzenia wniosku.

Po pozytywnym zakończeniu procesu weryfikacji przychodzi czas na podpisanie odpowiedniej umowy i dodatkowa wizyta urzędnika w danym budynku w celu zatwierdzenia realizacji.

Należy pamiętać, że podczas montażu czy wymiany źródła ciepła możliwa jest kontrola przedstawiciela.

 

WFOŚIGW. Dodatkowe informacje o programie „Czyste powietrze”

W ramach Programu możliwe jest udzielenie dotacji bądź pożyczki. Maksymalne koszty kwalifikowane to 53 tys. złotych. W przypadku wyższych stawek istnieje możliwość udzielenia pożyczki z okresem spłaty do 15 lat od momentu jest podjęcia.

Należy pamiętać, że cały okres realizacji przedsięwzięcia wymiany czy montażu ekologicznego źródła ciepła to 24 miesięcy od terminu podpisania umowy, nie może on jednak przekroczyć 30 czerwca 2029 roku, kiedy to program będzie zakończony.

Pomagamy w złożeniu wniosku wraz z potrzebną dokumentacją. Jeśli jesteś zainteresowany prosimy o kontakt.
 

Zmiany w programie „Czyste powietrze” od 3 stycznia 2023

Segregacja własnych śmieci, gaszenie świateł w domu czy zakręcanie wody podczas mycia zębów to czynności, które mogą być niewystarczające w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych. Gdy średnia temperatura otoczenia bezustannie rośnie, potrzebne są rozwiązania na poziomie systemowym. Jednym z nich jest Program Czyste Powietrze, który dofinansowuje: docieplenie budynku, wymianę lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy instalację paneli fotowoltaicznych. Od 3 stycznia 2023 zaszły w nim istotne zmiany. Jakie?
 

Wyższe progi dochodowe

W nowym wydaniu Programu Czyste Powietrze zmieniła się wysokość dochodu, która uprawnia do skorzystania z dotacji. Różni się ona w zależności od poziomu dofinansowania oraz rodzaju gospodarstwa.

 • poziom podstawowy – do 135 000 zł (roczny dochód wnioskodawcy),
 • poziom podwyższony – 2651 zł w gospodarstwach jednoosobowych lub 1894 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych,
 • poziom najwyższy – 1526 zł w gospodarstwach jednoosobowych lub 1090 na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Jeśli obywatel zdecyduje się na wariant podstawowy lub podwyższony, rozliczenie dotacji dotrze do niego w maksymalnie trzech transzach. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli korzysta on z usług banku, który otworzył ścieżkę bankową w ramach Programu Czyste Powietrze, dostanie całość kwoty za jednym razem. Jeśli z kolei wybrał wariant najwyższy, kwota dofinansowania zostanie rozliczona w 3 – 5 transzach.

Wariant podstawowy i podwyższony realizowany jest maksymalnie w ciągu 30 miesięcy (w przypadku obecności ścieżki bankowej jest to 18 miesięcy), a najwyższy: 3 lat.
 

Większe dofinansowanie

Nowa wersja Programu Czyste Powietrze przewiduje niemal dwa razy wyższe kwoty dotacji na wymianę bądź modernizację instalacji grzewczych. Dotyczy to każdego z wymienionych poziomów; warto wiedzieć, że wysokość dotacji uzależniona jest od dochodu wnioskodawcy oraz rodzaju udogodnienia, które chce zainstalować w swoim mieszkaniu. Kwoty dofinansowania na wybrane urządzenia grzewcze to:

 • montaż pompy ciepła – 50 900 zł,
 • modernizacja instalacji c.o. lub c.w.u. – 20 400 zł,
 • montaż paneli fotowoltaicznych – 15 000 zł.

Oprócz nich dotacjami objęte są między innymi takie urządzenia czy procedury jak: podłączenie do sieci energetycznej wraz z przyłączem, kocioł kondensacyjny olejowy i gazowy, grzejnik na pellet, instalacja elektryczna czy piec zgazowujący drewno.

Co ważne, w przypadku najwyższego poziomu Programu Czyste Powietrze możliwe jest dofinansowanie o intensywności 100%.
 

Zwiększone najwyższe kwoty dotacji

Wraz z powiększeniem dofinansowania zwiększyły się też największe sumy, które mogą dostać obywatele w ramach Programu Czyste Powietrze. Jeśli interesuje ich kompleksowa termomodernizacja z montażem fotowoltaiki, dostaną dotację w wysokości 66 000 zł (poziom podstawowy), 99 000 zł (poziom podwyższony) lub 135 000 zł (poziom najwyższy).

Żeby można było przeprowadzić kompleksową termomodernizację, w pierwszej kolejności należy wykonać obowiązkowy audyt energetyczny. Jest to opracowanie, które określa zakres, parametry techniczne oraz koszty inwestycji. Oprócz tego zawiera zalecenia dotyczące tego, jakie rozwiązania energetyczne wybrać, by można było przeprowadzić termomodernizację oraz otrzymać dofinansowanie. Ich celem jest zmniejszenie zużycia energii użytkowej na ogrzewanie budynku o minimum 40% lub do wartości nie większej niż 80 kWh/m2 w skali roku.
 

Bonusowe dofinansowanie

Nowy Program Czyste Powietrze przewiduje możliwość ponad limitu, czyli dodatkowej kwoty na urządzenia lub procedury, które są w nim określone — w przypadku audytu energetycznego jest to maksymalnie 1200 zł.
 

Urealnienie kosztów inwestycji

W zmodernizowanej odsłonie zdecydowano się na zwiększenie maksymalnych sum dotacji, ponieważ dzięki temu odzwierciedlają one rzeczywiste koszty, które trzeba ponieść, by zmodyfikować instalacje grzewcze w swoim mieszkaniu. Co więcej, wyłączono z kwalifikowanych opłat podatek VAT – przez to brane są pod uwagę tylko kwoty netto. Jednocześnie zwiększono intensywność dofinansowania.
 

Dostosowanie założeń oferty do potrzeb usługobiorców

W nowym Programie Czyste Powietrze istnieje możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. To rozwiązanie przeznaczone dla osób, które już otrzymały dotację na wymianę instalacji grzewczej — dzięki niemu promowana jest termomodernizacja oraz zmniejszone są koszty ocieplania budynków. Poza tym ten system umożliwia zarówno całkowitą, jak i częściową modyfikację instalacji grzewczej, która pozwoli na takie zużycie energii, jaka jest określona w wymogach dofinansowania.

Chcesz otrzymać dotację na kocioł na biomasę drzewną? W zmodyfikowanej edycji Programu Czyste Powietrze możesz! Trzeba wiedzieć, że dotyczy ona urządzeń o emisyjności cząstek stałych mniejszej bądź równej 20 mg/m3, gdy budynek jest podłączony do sieci gazowej. Co ważne, od 1 lipca 2023 nie będzie możliwości dofinansowania kotłów na biomasę drzewną w ramach Programu Czyste Powietrze. Dotyczy to pieców, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3.
 

Dlaczego warto z niego skorzystać?

Program Czyste Powietrze pozwala zmienić instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej tak, by była ona przyjazna dla środowiska naturalnego. Dzięki niemu zmniejszysz zużycie energii elektrycznej oraz cieplnej, a do tego ograniczysz emisję cząstek stałych do atmosfery. Możesz to zrobić taniej (lub nawet za darmo w przypadku poziomu najwyższego), dzięki czemu stworzysz ekologiczny dom lub mieszkanie, nie wydając na to dużych ilości pieniędzy.

Program Czyste Powietrze to przemyślany system, który pozwala wprowadzić ekologiczne zmiany na większą skalę — wspomaga drobne, codzienne czynności takie jak segregacja śmieci czy częste zakręcanie wody, które są dobre dla przyrody. Korzystając z niego, przyczynisz się do mniejszej emisji gazów cieplarnianych oraz dopilnujesz, by atmosfera w Twojej okolicy była wolna od zanieczyszczeń.

Skorzystaj z dofinansowania i dołącz do powiększającego się grona osób, które decydują się na prośrodowiskowe rozwiązania!

NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart