Dopłaty

Nowe dopłaty dla wspólnot mieszkaniowych z Banku Gospodarstwa Krajowego

Termomodernizacja i remont budynku to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcia. Wiele osób pragnie ubiegać się o dofinansowania, dzięki którym przeprowadzenie tych prac jest możliwe. Jeśli jesteś jedną z nich, mamy dla Ciebie dobre wieści! W 2023 pojawiły się nowe dopłaty dla wspólnot mieszkaniowych od Banku Gospodarstwa Krajowego. Jakie? Dowiesz się w poniższym artykule.

Dofinansowanie dla domów wielorodzinnych

Do tej pory w Polsce występowały dopłaty do fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych. Na początku roku Minister Rozwoju i Technologii ogłosił, że Bank Gospodarstwa Krajowego przyszykował również program dla domów wielorodzinnych. Obecnie osoby zarządzające tego rodzaju wspólnotą — inaczej budynkiem wielolokalowym — mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 50% wartości OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. To sprawia, że inwestycja zwróci się w ciągu pięciu lat.

Budżet dla wspólnot wielorodzinnych w nowym programie wynosi 448 milionów złotych. Obliczenia pokazują, że instalacje fotowoltaiczne dla budynków wielorodzinnych, gdzie znajdują się 64 mieszkania, pokrywają wspólne zużycie energii elektrycznej i dają przychody o wysokości 19 600 złotych rocznie. Tym samym, dzięki nowemu programowi, mieszkańcy nie zapłacą za energię w części wspólnej, a do tego obniżą swoje koszty utrzymania. W wyżej opisanych budynkach jeden lokal oszczędzi aż 328 zł rocznie przez 15 lat.

Czym jest program TERMO?

To pakiet oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, pochodzący z państwowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Dzięki niemu wybrane budynki podniosą swój stan techniczny oraz efektywność energetyczną. Jest przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego oraz wspólnot mieszkaniowych. W nowej, tegorocznej odsłonie składa się z premii:

  • termomodernizacyjnej,
  • remontowej,
  • kompensacyjnej,
  • Mieszkaniowego Zasobu Gminnego (MZG),
  • w formie grantów MZG, OZE i termomodernizacyjnych.

W najnowszej edycji programu TERMO premia termomodernizacyjna wzrosła z 16% do 26%, a remontowa – z 15% na 25%. Z tego dofinansowania mogą korzystać nie tylko wspólnoty mieszkaniowe czy jednostki samorządu terytorialnego, ale też Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych. Musisz jednak wiedzieć, że z premii remontowej mogą skorzystać Ci sami beneficjenci, co przy uldze termomodernizacyjnej, ale tylko w przypadku budynków wielorodzinnych.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie TERMO?

Żeby to zrobić, musisz udać się do banku kredytującego, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Nie wiesz, czy Twoja placówka to robi? Możesz sprawdzić listę na stronie BGK.

Co nowego pojawiło się w 2023?

Ostatnia poprawka programu TERMO miała miejsce lutym bieżącego roku. Wtedy ustalono trzy granty:

  • OZE — dopłaty na kupno, instalację, modernizację lub budowę odnawialnego źródła energii,
  • MZG — środki na poprawę stanu technicznego mieszkania; mogą być przyznane razem z OZE,
  • termomodernizacyjny – pozwala na głęboką termomodernizację w wielorodzinnych wspólnotach mieszkaniowych. Dostaną one premię o wysokości 10% kosztów netto inwestycji.

Grant MZG można przyznać wtedy, gdy przed rozpoczęciem prac lub podczas realizacji wykonano przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła. Może go też zdobyć wspólnota mieszkaniowa, gdy zmieniono źródło energii na OZE lub niskoemisyjne (z wyłączeniem kotłów na stałe paliwo). Premia wynosi 30% kosztów netto inwestycji.

W ramach grantu OZR można otrzymać zwrot o wysokości nawet 50% kosztów netto inwestycji. Jest on przeznaczony dla wspólnot mieszkaniowych, które chcą zamontować panele fotowoltaiczne, instalacje hybrydowe, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Co więcej, skorzysta się z niego tam, gdzie trzeba zmodernizować istniejącą instalację odnawialnego źródła energii pod warunkiem, że jej moc wzrośnie o 25%. Żeby złożyć wniosek o to dofinansowanie, trzeba zwracać się bezpośrednio do BGK, bez pośrednictwa kredytującej placówki bankowej.

Źródła energii odnawialnej w postaci pomp ciepła znajdują się w ofercie SPC. Sprawdź!

wróc do blogaNIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart