Bez kategorii

Który system grzewczy wybrać: pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne?

Pytanie to zadaje sobie wiele osób, którym oprócz chęci zainwestowania w nowoczesny system grzewczy zależy na jak największej funkcjonalności. Obecnie na rynku przodują rozwiązania bazujące na ogrzewaniu elektrycznym oraz powietrznych pompach ciepła (w połączeniu z fotowoltaiką). Oba wyjścia wydają się tak samo skuteczne w efektywnym zapewnianiu ciepła. Jednak tylko jeden z nich spełnia oczekiwania tych, którzy chcą postawić na energooszczędność.

Jak ogrzewać dom, ale na tym nie tracić?

Małe zapotrzebowanie na energię grzewczą to domena domów energooszczędnych, w których zamontowano nowoczesne systemy. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne, które dla uzyskania lepszych efektów łączy się z panelami fotowoltaicznymi. Drugie to pompa ciepła zasilana tą samą energią z paneli słonecznych. Na które z nich warto się zdecydować?

Elektryczność – nie tak efektywna, jak się wydaje

Zwolennicy tej metody podkreślają, że w ten sposób można zapewnić w domu ciepło praktycznie za darmo. W rzeczywistości jednak rozwiązanie to nie jest tak ekonomiczne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Koszt instalacji urządzeń elektrycznych jest co prawda stosunkowo niski, jednak wydatki przeznaczone na ogrzanie domu okazują się wciąż wysokie mimo zastosowania fotowoltaiki. Pozyskanie odpowiedniej ilości energii elektrycznej dla działania systemu może okazać się dla paneli słonecznych zbyt wymagające, zwłaszcza w budynkach o dużej kubaturze – ogrzanie wielkiego domu okaże się nieopłacalne.

Powietrzne pompy ciepła – kosztowne, ale znacznie skuteczniejsze

Znacznie efektywniejszym rozwiązaniem okazuje się powietrzna pompa ciepła wspomagana instalacją fotowoltaiczną. Koszty instalacji są co prawda wyższe, ale zwracają się już po kilku latach.

System grzewczy oparty na powietrznej pompie ciepła z fotowoltaiką znacznie szybciej ogrzewa pomieszczenie, a pozyskanej z paneli słonecznych energii nie potrzeba tak wiele do uruchomienia systemu, jak w przypadku ogrzewania elektrycznego. Dzięki połączeniu obu instalacji opartych na działaniu powietrza i słońca można uzyskać niemal zeroenergetyczny budynek.

System pozostaje też w pełni bezobsługowy, o ile zostanie właściwie dopasowany do powierzchni domu oraz jego potrzeb energetycznych. Ponadto pompę powietrzną można zamontować w każdym miejscu: zarówno w starych budynkach, jak i zupełnie nowych domach.

Przewaga powietrznej pompy ciepła z fotowoltaiką nad ogrzewaniem elektrycznym opiera się także na możliwości chłodzenia – system przystosowany został do użytku nie tylko w miesiącach zimowych, ale przez okrągły rok, zapewniając latem komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniu. Poza tym instalacja oparta na pompie ciepła zapewnia również w bardzo ekonomiczny sposób podgrzewanie wody użytkowej. Natomiast decydując się na ogrzewanie elektryczne należy uwzględnić dodatkowe koszty na zakup niezależnego systemu do podgrzewu wody użytkowej.

 

Porównanie kosztów modernizacji kotłowni na ekogroszek z grzejnikami dla domu jednorodzinnego o powierzchni 160 m2 z zapotrzebowaniem 50 W/m2 na moc cieplną, dla sytemu powietrzna pompa ciepła + fotowoltaika oraz kocioł elektryczny + fotowoltaika. Przyjęto obliczenia dla osiągnięcia efektu domu niemalże zeroenergetycznego oraz roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 4000 kWh przed modernizacją.

Tabela

 

Zasadniczą różnica w kosztach eksploatacji obydwu urządzeń bierze się ze współczynnika COP. Jest to ilość energii elektrycznej pobranej przez urządzenie grzewcze w stosunku do ilości energii cieplnej oddanej przez to urządzenie. Dla pomp ciepła współczynnik ten wynosi aż 4, a dla kotła elektrycznego tylko 1.

wróc do bloga



NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart