Po zatwierdzeniu chęci połączenia się z pompą ciepła online zostaniesz przeniesiony na inną stronę internetową.
Czy chcesz opuścić stronę Strefy Pomp Ciepła w celu połączenia się z Pompą Ciepła Online?
Już od kilku lat obserwować można stały wzrost popularności ekologicznych rozwiązań, a w tym również pomp ciepła, które pozwalają ogrzać gospodarstwo domowe. Na zainteresowanie tymi urządzeniami wpływ ma wiele różnych czynników, takich jak m.in. ogromny wzrost cen gazu. Poza tym stale promowane są programy dofinansowania, kierowane do właścicieli domów czy osób, które korzystają z fotowoltaiki. Takie działania pozwalają ostatecznie przekonać nabywców, których odstraszała cena zakupu urządzenia.
Wśród osób zainteresowanych tymi rozwiązaniami często pojawia się pytanie o koszt pompy ciepła do domu o powierzchni 200 m². W naszym artykule przedstawimy czynniki, które mają wpływ na cenę takiego sprzętu. To pozwoli Ci kompleksowo spojrzeć na kwestię zakupu oraz ułatwi podjęcie decyzji.
Pierwszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, jest moc pompy ciepła. Jest to bardzo istotne, ponieważ, gdy zostanie ona prawidłowo dobrana, będzie odpowiadać na zapotrzebowanie domu na energię grzewczą. Dzięki temu w okresie zimowym będzie w nim panować optymalna temperatura, a Ty unikniesz dodatkowych wydatków.
Wśród czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając moc urządzenia, wymienić można metraż domu, sposób jego ogrzewania, a także materiały konstrukcyjne wykorzystane do budowy. Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów, którzy przeanalizują wszystkie aspekty i pomogą dobrać odpowiednią moc urządzenia.
Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu rocznych wydatków związanych z ogrzewaniem domu pompą ciepła, warto wziąć pod uwagę termomodernizację. Pozwala ona zmniejszyć zapotrzebowanie, a także zużycie energii w budynku, poprzez określone działania. Aby dowiedzieć się, które z nich będą kluczowe i przyniosą Ci oszczędności, polecamy zdecydować się na profesjonalny audyt energetyczny. Ekspertyza umożliwi Ci poznanie zakresu prac modernizacyjnych, a także podsumowanie ich kosztów.
Termomodernizacja może obejmować m.in. docieplenie ścian wełną mineralną lub styropianem, izolację cieplną dachu i stropu oraz uszczelnienie lub wymianę okien i drzwi. Warto również pamiętać, że takie prace umożliwiają ograniczenie eksploatacji urządzenia.
Choć moc urządzenia jest bardzo ważna, nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na koszt sprzętu do domu o powierzchni 200 m². Wśród nich należy także wymienić COP, czyli współczynnik efektywności pompy ciepła. To on pozwala określić wydajność urządzenia i wyraża stosunek dostarczonej energii cieplnej do prądu, który został zużyty przez pompę. Jego wartość nie jest stała, ponieważ wpływa na nią różnica temperatur między dolnym a górnym źródłem. Warto jednak pamiętać, że wysoki COP oznacza mniejsze wydatki.
Ten parametr pozwala określić stosunek wyprodukowanej energii cieplnej do prądu zużytego przez pompę ciepła w sezonie grzewczym lub w ciągu roku. Podobnie jak w przypadku poprzedniego współczynnika, gdy jest on wysoki, Ty oszczędzasz prąd oraz pieniądze. Poza tym warto wiedzieć, że ten parametr uwzględnia zmiany w warunkach pracy sprzętu na przestrzeni czasu. Dzięki temu współczynnikowi możemy oszacować koszt wykorzystania urządzenia w sezonie grzewczym i przez to określić możliwość jego zakupu.
Wśród czynników, od których zależy koszt urządzenia, wymienić można także dolne i górne źródło ciepła. To pierwsze oznacza medium, z którego pobierana jest energia i może nim być np. powietrze lub grunt. Gruntowe pompy ciepła są droższe niż powietrzne, jednak wyróżnia je najwyższy współczynnik COP. Urządzenia, które wykorzystują powietrze atmosferyczne są tańsze, a także proste w montażu, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością.
Górne źródło ciepła to instalacja grzewcza budynku. W przypadku modernizowanego budynku, w którym znajdują się grzejniki tradycyjne, najlepszym rozwiązaniem jest wysokotemperaturowa pompa ciepła.
Domy, które mają powierzchnię 200 m², z reguły wyróżniają się bardzo funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń. Taka przestrzeń stwarza niezwykle komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania czteroosobowej lub pięcioosobowej rodziny, ponieważ znajduje się w tu wystarczająca ilość miejsca. Z tego względu wiele osób decyduje się na budowę takiego domu.
W przypadku zakupu urządzenia do budynku o tej powierzchni trzeba przygotować się na dość wysoki wydatek początkowy, który może być obciążeniem dla domowego budżetu. Warto jednak pamiętać o tym, że taka inwestycja powinna zwrócić się w ciągu kilku lat. Cena pompy ciepła do domu o powierzchni 200 m² waha się między 40 000 a 70 000 zł.
Musimy pamiętać o tym, aby brać pod uwagę nie tylko koszt urządzenia. Decydując się na zakup pompy, trzeba się również przygotować na wydatki związane z robocizną, takie jak m.in. transport, montaż, sprawdzenie działania instalacji oraz przeszkolenie właściciela domu.
Poza tym roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 200 m² przy użyciu pompy ciepła wynosi ok. 3600 – 5400 zł. W szczegółowej rozpisce wygląda to następująco:
Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł i są opłacalnym rozwiązaniem, pozwalającym oszczędzić pieniądze. Na początku jednak musisz przygotować się na duży wydatek, w który wlicza się nie tylko zakup sprzętu, ale również robocizna, niezbędna do tego, aby urządzenie działało sprawnie. Warto pamiętać również o licznych programach dofinansowania, które pozwalają ograniczyć ponoszone koszty.
Bardzo ważne jest dobranie sprzętu o odpowiedniej mocy, która będzie odpowiadała na zapotrzebowanie Twojego budynku na energię cieplną. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych i sprawdzonych specjalistów, którzy pomogą Ci dokonać wyboru. Jeśli masz dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu. A jeżeli chcesz znaleźć urządzenie, którym ogrzejesz dom o powierzchni 200 m², zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Za nami tysiące wykonanych instalacji na terenie całego kraju. Pompy ciepła montujemy zarówno w nowszym, jak i starszym budownictwie.