Porady

Koszt pompy ciepła do domu 150m²

Drastyczny wzrost cen gazu to tylko jeden z powodów, dla których Polacy zaczynają szukać ekologicznych sposób na ogrzanie swoich domów. Są one też promowane przez rząd oferujący dofinansowania na pompy ciepła czy Unię Europejską, która chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jeśli jesteś jedną z osób, która chce zainstalować w swoim mieszkaniu urządzenie grzewcze napędzane energią odnawialną, trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule pokażemy Ci, od czego zależy koszt pompy ciepła w domach 150m2 i czemu warto się na nią zdecydować.

Na początek moc

Wybierając to urządzenie, w pierwszej kolejności musisz wziąć pod uwagę jego moc. Jeśli będzie odpowiadać zapotrzebowaniu mieszkania na energię grzewczą, utrzyma w nim optymalną temperaturę zimą, a do tego oszczędzi Ci niepotrzebnych wydatków w skali roku. Warto wiedzieć, że moc pompy nie zależy tylko od wielkości przestrzeni, którą będzie ogrzewać – w tym przypadku obowiązuje zasada „im większe mieszkanie, tym większa moc urządzenia”. Znaczenie mają też materiały konstrukcyjne i ociepleniowe użyte do wzniesienia budynku, jak również sposób ogrzewania mieszkania.

Pieniądze zaoszczędzone na ogrzewaniu pompą ciepła

Oszczędność przede wszystkim

Jeśli chcesz zmniejszyć roczne wydatki związane z ogrzewaniem pompą ciepła, powinieneś rozważyć termomodernizację, czyli:

 • docieplenie ścian wełną mineralną lub styropianem,
 • rezygnacja ze stolarki okiennej – montaż nowych, często plastikowych okien oraz instalacja szczelniejszych drzwi,
 • montaż rekuperacji – wentylacji mechanicznej z odzyskiem,
 • izolację cieplną dachu i stropu.

Takie rozwiązania pomogą zatrzymać ciepło w mieszkaniu. Wiąże się to z mniejszą eksploatacją sprzętu i minimalizacją kosztów ogrzewania. Do tego sprawią, że inwestycja w to ekologiczne urządzenie grzewcze szybciej się zwróci. Co ważne, na koszt tego urządzenia wpływa nie tylko jej moc, ale też szereg innych czynników. Są to dolne i górne źródło ciepła, współczynniki COP i SCOP i producent urządzenia.

Współczynnik COP

Wskaźnik wydajności, który wyraża stosunek dostarczonej energii cieplnej do prądu zużytego przez pompę. Im jest większy, tym mniej energii elektrycznej trzeba, gdy wytworzyć określoną ilość ciepła. To zmienny parametr, na który wpływa różnica temperatur między źródłem górnym i dolnym. Wysoki wskaźnik COP przekłada się na mniejsze wydatki w skali roku.

Współczynnik SCOP

Parametr, który pozwala określić, ile prądu zużyje urządzenie w danym okresie, a więc dotyczy jej efektywności. Określa stosunek energii cieplnej wyprodukowanej w całym sezonie grzewczym do pobranej energii elektrycznej. Im jest wyższy, tym więcej prądu i pieniędzy oszczędzasz.

Warto zaznaczyć, że współczynnik SCOP określa wartości szacunkowe, które zależą od zapotrzebowania mieszkania na ogrzewanie. To oznacza, że taka sama pompa ciepła zamontowana w różnych domach może pokazywać zupełnie inny wskaźnik SCOP. Ma to związek z:

 • osobistymi upodobaniami dotyczącymi temperatury we wnętrzu mieszkania,
 • rodzaju instalacji grzewczej,
 • wahaniami temperatury w otoczeniu.

SCOP to bardzo przydatny wskaźnik, ponieważ pozwala określić, ile będzie nas kosztować użycie pompy w całym sezonie grzewczym i ustalić, czy stać nas na taki wydatek.

Dolne i górne źródło ciepła

Dostarcza energię cieplną o niskiej, stałej temperaturze i pozwala ją odzyskać. Może nim być pompa gruntowa lub powietrzna. Każda z nich ma swoje zalety – gruntowa charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem COP, a powietrzna jest łatwa w montażu. Warto zaznaczyć, że górnym źródłem ciepła jest to instalacja grzewcza, która może mieć postać m.in. ogrzewania podłogowego.

Zdjęcie domu z pompą ciepła

Pompy ciepła w domu dużym na 150 m2

Z tego rodzaju przestrzeni najczęściej korzystają rodziny z dziećmi. Ich codzienność często obarczona jest wieloma wydatkami, dlatego warto zainwestować w pompę ciepła i cieszyć się zwrotem inwestycji po kilku latach. Obecnie cena takiego urządzenia do domu 150 m2 waha się między 37 000 a 45 000 zł. Skąd bierze się taki wydatek?

Musimy brać pod uwagę koszt nie tylko samego urządzenia, ale również robocizny, w tym montażu instalacji freonowej czy grawitacyjnego odprowadzania skroplin. W trakcie prac należy też sprawdzić szczelność instalacji chłodniczej, czasem zainstalować kotłownię i pokazać właścicielowi, jak z niej korzystać, a do tego wykonać dodatkowe przewierty.

Co więcej, roczny koszt ogrzewania takiej wielkości domu przy użyciu pompy ciepła wynosi w zależności od docieplenia ok. 2800 – 4600 zł. Szczegóły poniżej:

 • solanka/woda: 2800 – 3500 zł,
 • powietrze/woda: 3300 – 4600 zł.

Wahania w kosztach wynikają z czynników wymienionych powyżej w artykule.

Warunki techniczne 2021

Wydatek rzędu 40 000 zł jest związany również z tym, że każdy budynek, w którym właściciele chcą zamontować pompę ciepła, powinien spełniać restrykcyjne wymagania techniczne określone w 2021 roku, które są następstwem proekologicznej postawy Parlamentu Ekologicznego. Tym samym musisz odpowiednio przygotować swoje nowe mieszkanie lub dom, jeśli chcesz codziennie opierać się na energii odnawialnej – kiedy tego nie zrobisz, czekają Cię sankcje. Według nowej ustawy wszystkie osoby, które uzyskały pozwolenie na budowę po 31 grudnia 2020, muszą zadbać o to, by charakterystyka ich budowli była zbliżona do domów pasywnych. Oznacza to:

 • zwiększenie szczelności drzwi i okien oraz zmniejszenie przenikalności ścian i podłóg,
 • zastosowanie w mieszkaniu urządzeń napędzanych energią odnawialną,
 • modernizacja pieców grzewczych – niedopuszczalne stają się kotły bezklasowe, tzw. Kopciuchy.

Krótkie podsumowanie

Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, dzięki którym stworzysz energooszczędny dom. Decydując się na nie, musisz wziąć pod uwagę nie tylko kupno samego sprzętu, ale również robocizny. Bardzo ważne jest, by dobrać takie urządzenie, które najlepiej odpowiada zapotrzebowaniu domu na energię cieplną. W tym celu musisz wziąć pod uwagę jego wielkość czy materiały, które użyto, by go wybudować. Powinien to robić każdy, kto uzyskał pozwolenie na budowę po 31 grudnia 2020 – wynika to z zarządzenia Parlamentu Europejskiego.

W naszym asortymencie znajdziesz pompy ciepła, z których pomocą skutecznie ogrzejesz swój dom, nawet jeśli ma 150 m2. Sprawdź!

wróc do blogaNIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart