https://www.strefapompciepla.pl/wp-content/uploads/money-house-576x563.jpg
Pompy Ciepła
Porady

Koszt pompy ciepła do domu 100m²

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się urządzenia, które pozwalają w ekologiczny sposób ogrzać gospodarstwo domowe. Pytanie o koszt pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m² bardzo często pojawia się wśród osób, które rozważają jej zakup. Warto jednak wziąć pod uwagę również to, że kwota takiej inwestycji ostatecznie może być zmniejszona dzięki dofinansowaniu.

Obecnie promowanych jest wiele różnych programów, kierowanych do właścicieli budynków, użytkowników fotowoltaiki i innych osób. Kwestie ekologiczne, a także dodatkowe dofinansowania to jednak niejedyne zalety takiego rozwiązania. W naszym artykule przedstawimy czynniki, które mają wpływ na cenę urządzenia. To ułatwi Ci podjęcie decyzji o zakupie sprzętu, a także pozwoli lepiej przygotować się na ewentualne koszty.

Dobranie urządzenia o odpowiedniej mocy

Na samym początku warto zwrócić uwagę na kwestię mocy urządzenia. Choć osobom niewtajemniczonym może się wydawać, że trzeba ją dobrać wyłącznie do metrażu ogrzewanej powierzchni, istotne są również inne czynniki. Wśród nich znajdują się np. materiały konstrukcyjne, które zostały wykorzystane do budowy domu, a także sposób jego ogrzewania. Trudno więc oceniać koszt pompy ciepła do budynku o powierzchni 100 m², biorąc pod uwagę wyłącznie jego metraż.

Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, aby mogli oni zweryfikować wszystkie kwestie, które wpłyną na prawidłowe określenie mocy takiego sprzętu. Gdy będzie on odpowiadać na zapotrzebowanie gospodarstwa na energię grzewczą, przez cały okres zimowy będzie w nim panować właściwa temperatura, a Ty unikniesz nieplanowanych wydatków.

Termomodernizacja to szansa na oszczędność

Bardzo ważnym etapem przed zakupem pompy jest dokładne zapoznanie się ze stanem domu. Często zalecana jest termomodernizacja, która pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Dzięki temu można zakupić urządzenie o mniejszej mocy. Warto jednak przed decyzją o realizacji takich prac wykonać profesjonalny audyt energetyczny. Pozwoli on w bardzo kompleksowy sposób przeanalizować ich zakres, a także wyróżnić koszty oraz oszczędności, które z nich wynikną.

Termomodernizacja może obejmować m.in. uszczelnienie lub wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku wełną mineralną lub styropianem, a także renowację dachu i stropów. To ostatnie działanie skupia się głównie na ich izolacji, co pozwala ograniczyć utratę ciepła. Przedstawione rozwiązania nie tylko pomogą zmniejszyć eksploatację urządzenia, ale również ograniczą koszty ogrzewania.

Od jakich czynników zależy koszt pompy ciepła?

Na koszt pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m² wpływ ma wiele czynników, nie tylko moc sprzętu. Wśród nich możemy wymienić: współczynniki COP oraz SCOP, dolne i górne źródło ciepła, a także producenta urządzenia. Niektórym z tych kwestii warto się przyjrzeć bliżej.

Współczynniki COP oraz SCOP

Poza mocą urządzenia niezwykle istotne są takie parametry jak COP, oraz SCOP. Pierwszy z nich to współczynnik efektywności pompy ciepła i dzięki niemu możemy ocenić wydajność urządzenia. Definiuje on stosunek dostarczonej energii cieplnej do prądu wykorzystanego przez pompę. Warto wiedzieć, że nie ma on stałej wartości, a jest zależny od różnicy w temperaturze między dolnym oraz górnym źródłem. Przy wysokim COP możemy liczyć na bardziej oszczędne działanie urządzenia.

Drugi parametr, czyli SCOP pozwala określić stosunek wyprodukowanego ciepła do prądu zużytego przez urządzenie w ciągu okresu grzewczego lub całego roku. Wysoka wartość współczynnika SCOP oznacza niższe rachunki oraz oszczędność pieniędzy. Warto również wiedzieć, że uwzględnia on zmiany w warunkach pracy urządzenia na przestrzeni czasu. Taki współczynnik pozwala również dokładniej określić koszty, które trzeba będzie ponieść za ogrzewanie domu w sezonie grzewczym. Dzięki temu możesz zobaczyć czy stać Cię na taką inwestycję.

Dolne i górne źródło ciepła

Dolne źródło ciepła to inaczej medium, z którego energia jest pobierana. Możesz zdecydować się na wybór pompy powietrznej lub gruntowej. Te pierwsze są bardzo rozpowszechnione ze względu na atrakcyjną cenę i możliwość sprawnego montażu. Urządzenia gruntowe wyróżniają się jednak najwyższym współczynnikiem COP. Górne źródło ciepła to instalacja grzewcza budynku. Jeżeli dom był modernizowany i znajdują się w nim grzejniki tradycyjne, najlepszym wyborem są pompy wysokotemperaturowe.

Jaki jest koszt pompy ciepła dla domu o powierzchni 100 m²?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na budowę domu o powierzchni 100 m². Choć nie są one duże, ich przestrzeń potrafi być doskonale rozplanowana i idealna dla trzyosobowej lub czteroosobowej rodziny. Choć na początku zakup pompy do takiego budynku może wydawać się sporym obciążeniem dla budżetu domowego, inwestycja powinna się zwrócić w ciągu kilku kolejnych lat. Cena pompy ciepła dla domu o powierzchni 100 m² waha się między 21 000 zł a 46 0000 zł.

Taki wydatek wynika nie tylko z zakupu urządzenia. Należy pamiętać, że trzeba wliczyć również koszt robocizny (w tym m.in. transportu, przeprowadzenia montażu, sprawdzenia tego, czy instalacja działa poprawnie, a także przeszkolenia osoby korzystającej z urządzenia).

Dodatkowo roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 100 m² przy użyciu pompy ciepła wynosi ok. 2000 – 3800 zł. W szczegółowej kalkulacji wygląda to następująco:

  • solanka/woda: 2000 – 3000 zł,
  • powietrze/woda: 2600 – 3800 zł.

Podsumowanie

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie dla domu, które bazuje na wykorzystaniu energii z odnawialnych źródeł. Biorąc pod uwagę koszt zakupu tego urządzenia, należy również wliczyć robociznę, która jest potrzebna do jego prawidłowego działania. Niezwykle ważne jest korzystanie z usług sprawdzonych specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie, ponieważ to ono zapewni Ci ciepło w sezonie zimowym. Choć na początku koszt zakupu pompy dla domu o powierzchni 100 m² może wydawać się ogromnym wydatkiem, warto pamiętać o różnych programach dofinansowania. Jeżeli szukasz sprawdzonego urządzenia, którym ogrzejesz dom o powierzchni 100 m², zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

wróc do blogaNIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart