Bez kategorii

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną na pompy ciepła?

Od 2019 roku mamy możliwość korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Jest to spore udogodnienie zwłaszcza dla osób, które zdecydowały się na przykład na modernizację systemu grzewczego bądź ocieplenie budynku mieszkalnego. Z możliwości tej możemy skorzystać także w roku 2021. Czy obejmuje ona także koszty instalacji pompy ciepła?

Ulga termomodernizacyjną – kto może z niej skorzystać?

Jest to typ ulgi podatkowej, która umożliwia odliczenie od podatku kosztów termoizolacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W działania tego typu wlicza się wszystkie czynności związane z wymianą bądź modernizacją systemów grzewczych. Ułatwieniem tym objęte zostają inwestycje, które mają zwiększyć potencjał energetyczny domu jednorodzinnego, szeregowca czy bliźniaka. Dotyczy to także wszelkiego typu instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła wraz z osprzętem. Na zwrot kosztów może liczyć również właściciel budynku, który wymieni stolarkę zewnętrzną, zamontuje pompę ciepła czy wykona analizę termograficzną budynku. Z ulgi będzie mógł zatem skorzystać zarówno właściciel domu jednorodzinnego, który postanowi ocieplić budynek, jak i właściciel nieruchomości zdecydowany na zamontowanie pompy ciepła z fotowoltaiką.

Zasady ulgi podatkowej na termoizolację

Istnieje kilka warunków regulujących możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w danym roku podatkowym. Obejmuje właścicieli bądź współwłaścicieli nieruchomości. Istotne jest zatem posiadanie prawa własności do budynku, w przeciwnym razie zwrot kosztów remontu czy modernizacji systemów grzewczych nie będzie możliwy. Warto pamiętać także o tym, że kwotą wolną od podatku objęte są czynności, takie jak zakup materiałów czy instalacja osprzętu, które powstały w ciągu 3 lat od roku podatkowego, w którym dokonaliśmy pierwszego zakupu. Nie zwrócimy sobie zatem kosztów, które poniesione zostały wcześniej. Wysokość zwrotu będzie zależna od faktur VAT, które podatnik powinien gromadzić, jeśli chce starać się o ulgę.

Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości? Argumentem „za” jest przede wszystkim kwota objęta tym ułatwieniem: do 53 tys. zł. Wysokość zwróconych kosztów zależna będzie od dochodów podatnika, rodzaju przeprowadzonych prac i zakupionego sprzętu, a także tego, czy korzystał z dodatkowego finansowania.

Ulga termomodernizacyjna a program „Czyste Powietrze”

Właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych, którzy planują przeprowadzenie modernizacji, mogą skorzystać z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Zyskują w ten sposób dodatkowe wsparcie finansowe na zrealizowanie planów inwestycyjnych. Co istotne, nie wyklucza to możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w danym roku podatkowym. Należy jednak mieć na uwadze, że nie ma szans na odliczenie od podatku za zakup sprzętu, na który wcześniej otrzymaliśmy dofinansowanie.

Ile można zaoszczędzić dzięki uldze termomodernizacyjnej?

Korzyści związane z ulgą podatkową na termoizolację można sprawdzić na przykładzie.

Właściciel domu jednorodzinnego o przeciętnych dochodach (w pierwszym progu podatkowym 18%), który zainwestował w zakup i montaż paneli fotowoltaicznych wraz z pompą ciepła 50 tys. zł, ale nie korzystał przy tym z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”, może odzyskać 9 tys. zł.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku skorzystania z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Właściciel domu jednorodzinnego, który zarabia średnią krajową i na ocieplenie budynku bądź wymianę systemu grzewczego otrzymał 40% dofinansowania, będzie mógł odliczyć koszt wyłącznie od pozostałych 60% kosztów, jakie poniósł samodzielnie.

Korzyści wynikające z ułatwienia podatkowej

Właściciele budynków mieszkalnych, którzy myślą o zwiększeniu potencjału energetycznego domu, powinni skorzystać z takiego wsparcia. Nie dość, że odzyskają pewną część poniesionych kosztów, to dodatkowo dokonają dobrej inwestycji na przyszłość. Wszelkie działania tego typu zmierzają ku temu, aby wspierać zrównoważony rozwój w budownictwie, przekonywać społeczeństwo do korzystania z nowoczesnych ekologicznych systemów grzewczych, a tym samym poprawiać jakość powietrza, którym oddychamy.

Strefa Pomp Ciepła zajmuje się załatwianiem wszelkich formalności związanych z programem Czyste Powietrze oraz uzyskaniem ulgi termomodernizacyjnej.

wróc do blogaNIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart