Bez kategorii

Jak dobrać pompę ciepła

W ostatnich latach rośnie świadomość ekologiczna. Coraz więcej osób chce także zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem domów. Wobec tego kolejni użytkownicy decydują się na inwestycję w ekologiczne, nowoczesne i efektywne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła. Ale jak dobrać pompę ciepła, aby osiągnąć zamierzone cele, zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym? Warto dobrze zrozumieć, jakie kryteria są istotne przy wyborze urządzenia. Opowiemy o nich w tym materiale.

Najprostszym sposobem na szybki i dokładny dobór pompy ciepła jest skorzystanie z naszego kalkulatora doborowego pompy ciepła, który znajduje się na głównej stronie https://www.strefapompciepla.pl/ Wystarczy kliknąć w przycisk WYCENA W 1 MINUTĘ.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze modelu pompy ciepła? – moc

Pierwszym zagadnieniem, jakie należy przemyśleć przed zakupem urządzenia, jest to jakiej mocy ma być pompa ciepła. Ten parametr może wpływać na żywotność oraz koszty eksploatacji urządzenia. Zbyt duża moc pompy ciepła – nieproporcjonalna do potrzeb – może prowadzić do częstszego zużywania się elementów czy większego i niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej, co z kolei może generować dodatkowe koszty. Z tych powodów trzeba dokładnie określić potrzeby energetyczne budynku i dobrać odpowiednią moc pompy ciepła, która zapewni optymalne warunki pracy urządzenia oraz efektywność energetyczną.

Urządzenie a metraż – pompa ciepła 8 kW na ile metrów?

Dobór mocy pompy ciepła do metrażu budynku może być różny w zależności od rodzaju budynku oraz jego przeznaczenia. Na przykład, dla mniejszych domów jednorodzinnych dla 2 czy 3 osób (np. 70-80 m2) powinna wystarczyć pompa 4 kW. Średniej wielkości domy jednorodzinne dla 4 osób lub więcej (o powierzchni około 100-140 m2) mogą być ogrzewane za pomocą standardowej pompy ciepła 8 kW. Takie urządzenie, w niektórych przypadkach, sprawdzi się również do budników o większych metrażach z niskim zapotrzebowaniem na moc cieplną.

Natomiast dla obiektów komercyjnych czy przemysłowych konieczne może być zastosowanie urządzeń o większej mocy. W każdym przypadku warto skonsultować się z nami, który pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązanie. To pomoże zminimalizować ryzyko zakupienia takiego modelu, który okaże się niewydajny lub zbyt kosztowny w użytkowaniu.

Dodatkowe czynniki wpływające na wybór pompy ciepła

Kolejnym istotnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła, jest jej sprawność energetyczna. Wyższa sprawność oznacza większą oszczędność na kosztach ogrzewania. Warto więc zwrócić uwagę na wskaźnik COP (Coefficient of Performance), który informuje o sprawności urządzenia a dokładniej jest to stosunek energii elektrycznej pobranej przez pompę ciepła do energii cieplnej uzyskanej przez pompę ciepła. Nie mniej ważna jest długość gwarancji oraz dostępność serwisu i części zamiennych. Wybierając pompę ciepła renomowanego producenta, możemy liczyć na dłuższą żywotność urządzenia oraz łatwiejszy dostęp do serwisu i wsparcia technicznego, co przekłada się na większą satysfakcję z użytkowania.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze pompy ciepła?

Możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i instalację pomp ciepła może znacznie obniżyć koszt inwestycji. Dostępne są programy rządowe czy unijne, które wspierają inwestycje w ekologiczne systemy grzewcze, co może być dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem pompy ciepła.

wróc do blogaNIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart