Finanse
Pompy Ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Jeszcze do niedawna bardzo popularne było ogrzewanie gospodarstw domowych za pomocą węgla. Obecnie duże znaczenie mają ekologiczne rozwiązania, które pozwalają zadbać o środowisko naturalne, a także zaoszczędzić pieniądze przeznaczane na utrzymanie domu. Wśród nich wyróżnić można takie urządzenia jak pompy ciepła. Ze względu na ich liczne zalety, Komisja Europejska w planie „Europejski Zielony Ład”, założyła, że do 2050 roku, 70% domów będzie ogrzewanych przy użyciu tego sprzętu. Warto jednak zaznaczyć, że taki poziom można osiągnąć znacznie wcześniej.

Za zakupem pomp przemawiają również m.in. liczne programy dofinansowania, które sprawiają, że taki wydatek staje się mniejszy. Choć początkowa cena zakupu może wydawać się duża i stanowić obciążenie dla domowego budżetu, taka inwestycja powinna zwrócić się w szybkim czasie. Przed dokonaniem zakupu wiele osób zastanawia się również nad zużyciem energii elektrycznej przez urządzenie. W artykule przedstawimy informacje, które pomogą bliżej poznać ten aspekt oraz zaprezentujemy dane zużycia, które zostały zebrane z pomp ciepła naszych Klientów.

Od czego zależy zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła?

Działanie takich urządzeń polega głównie na pobieraniu energii z otoczenia oraz przenoszeniu jej do budynku. Do ich pracy potrzebna jest również energia elektryczna. Najważniejszym elementem takiego urządzenia jest sprężarka, która odpowiada za skumulowanie pozyskanego ciepła i ogrzanie domu. Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła zależy od częstotliwości pracy sprężarki, a na jej intensywność wpływają takie aspekty jak m.in.: warunki pracy urządzenia, liczba domowników czy poziom energooszczędności domu. Warto również pamiętać, że jeśli domownicy potrzebują wyższej temperatury w pomieszczeniach, zużycie prądu przez pompę będzie większe.

Energooszczędne budownictwo a zużycie prądu

Przy energooszczędnym budownictwie, zużycie prądu przez pompę ciepła będzie niższe. Warto więc podczas prac budowlanych wykorzystywać dobre materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne. W przypadku starszych domów doskonałym rozwiązaniem jest termoizolacja, która zakłada np. takie prace jak: docieplenie ścian wełną mineralną czy wymianę okien i drzwi. Gdy straty ciepła będą mniejsze, zużycie energii elektrycznej przez urządzenie również będzie niższe.

Rodzaje pomp ciepła a zużycie prądu

Zużycie prądu przez pompę ciepła zależne jest również od jej konkretnego rodzaju, na co wpływa źródło odnawialnej energii. Najmniej prądu pobiera gruntowa pompa ciepła, co wynika z tego, że nawet w przypadku bardzo niskich temperatur na zewnątrz, poniżej pewnej głębokości gruntu, temperatura wynosi 10 stopni Celsjusza. W przypadku powietrznej pompy ilość zużytego prądu będzie nieco większa.

Współczynnik COP – co należy wiedzieć?

Jednym z aspektów, które warto wziąć pod uwagę, dokonując analizy zużycia energii elektrycznej przez pompę, jest współczynnik COP. To właśnie on pokazuje, ile prądu pobiera urządzenie, aby ogrzać dom oraz wodę użytkową w konkretnych warunkach. Poza tym im wyższy jest współczynnik COP, tym większą wydajność ma urządzenie. Dzięki temu zużycie prądu oraz koszty utrzymania domu są mniejsze. Warto jednak pamiętać, że jego wartość nie jest stała.

Czym jest współczynnik SCOP?

Istnieje także drugi parametr, czyli SCOP. To właśnie dzięki niemu można obliczyć, ile energii elektrycznej potrzebuje urządzenie w danym czasie, aby móc zaspokoić oczekiwania mieszkańców. Współczynnik SCOP określa stosunek wyprodukowanej energii cieplnej do tej elektrycznej, która została zużyta przez urządzenie w konkretnym okresie. Warto wiedzieć, że jego wysoka wartość również oznacza oszczędności w domowym budżecie.

Obliczanie rocznego zużycia prądu przez pompę ciepła

Do wykonania obliczeń, dzięki którym poznasz roczne zużycie prądu przez pompę ciepła, potrzebny jest omówiony już współczynnik SCOP. To właśnie on pokazuje uśrednioną wydajność urządzenia, uwzględniając zmiany temperatur w sezonie grzewczym. Do obliczenia zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła wystarczy prosty wzór, czyli iloraz zapotrzebowania budynku na ciepło i współczynnika SCOP.

Aby poznać zapotrzebowanie nowego budynku na energię cieplną, można zajrzeć do dokumentacji technicznej. W przypadku starszych i modernizowanych budynków warto wykonać audyt energetyczny. Gdy znamy już tę wartość, należy wykonać kolejne obliczenie, czyli jej mnożenie przez liczbę metrów kwadratowych domu. Dalej należy dodać również energię elektryczną niezbędną do podgrzania c.w.u (zazwyczaj jest to od 800 do 1200 kWh rocznie, co zależy m.in. od liczby mieszkańców, a także ich codziennych nawyków).

Jak można obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Każdej osobie zależy na tym, aby móc cieszyć się ciepłą wodą użytkową oraz komfortową temperaturą panującą w domu, przy zachowaniu optymalnych kosztów utrzymania domu. Jednym z często pojawiających się pytań jest to, jak można obniżyć zużycie prądu elektrycznego przez pompę ciepła. Bardzo ważne jest wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie efektywnej termomodernizacji, pozwalającej ograniczyć koszty związane z wykorzystaniem takiego urządzenia. Kolejnym rozwiązaniem jest połączenie tego sprzętu z instalacją fotowoltaiczną, która będzie go zasilać. Dzięki temu energia zostanie pobrana z OZE.

Zużycie prądu przez pompę ciepła – przykłady naszych Klientów

Podczas wykonywania corocznych przeglądów serwisowych u naszych Klientów, zawsze sprawdzamy ilość energii elektrycznej pobranej przez urządzenia.

Przedstawiamy 4 przykładowe zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła w okresie rocznym.

Pompa ciepła Samsung 12 kW Split.

Dom energooszczędny z 2021 roku

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Ogrzewanie podłogowe

Roczne zużycie energii 3612 kWh

samsung 12kw split roczne zużycie energii

Pompa ciepła Panasonic 7 kW Split.

Dom z 2014 roku

Wentylacja grawitacyjna

Ogrzewanie podłogowe

Roczne zużycie energii 1955 kWh

pompa ciepła Panasonic 7kW Split roczne zużycie energii

Pompa ciepła Panasonic 7 kW Split.

Dom energooszczędny w technologii szkieletowej z 2022 roku

Wentylacja grawitacyjna

Ogrzewanie podłogowe

Roczne zużycie energii 1726 kWh

pompa ciepła Panasonic 7kW Split roczne zużycie energii dom energooszczędny

Pompa ciepła Panasonic 9 kW T-CAP Split.

Dom z 2012 roku

Wentylacja grawitacyjna

Ogrzewanie mieszane: podłogowe + grzejnikowe

Wspomaganie podgrzewu CWU kolektorami słonecznymi

Roczne zużycie energii elektrycznej 3430 kWh

pompa ciepła Panasonic 9kW T CAP Split roczne zużycie energii

Krzywa grzewcza ustawiona na zasilanie grzejników temp. 40°C przy 15°C na zewnątrz i 47°C przy -15°C na zewnątrz

pompa ciepła Panasonic 9kW T CAP Split krzywa grzewcza

Tak wygląda zużycie prądu przez pompę ciepła w miesiącach słonecznych, kiedy kolektory słoneczne przejmują zadanie podgrzewu CWU.

Wrzesień zużycie energii elektrycznej 1,2 kWh

pompa ciepła Panasonic 9kW T CAP Split zużycie we wrześniu

Sierpień zużycie energii elektrycznej 16 kWh

pompa ciepła Panasonic 9kW T CAP Split zużycie w sierpniu

Lipiec zużycie energii elektrycznej 0,4 kWh

pompa ciepła Panasonic 9kW T CAP Split zużycie w lipcu

Czerwiec zużycie energii elektrycznej 0,4 kWh

pompa ciepła Panasonic 9kW T CAP Split zużycie w czerwcu

Maj zużycie energii elektrycznej 13,6 kWh

pompa ciepła Panasonic 9kW T CAP Split zużycie w maju

Kwiecień zużycie energii elektrycznej 45,2 kWh

pompa ciepła Panasonic 9kW T CAP Split zużycie w kwietniu

Pompy ciepła – sprawdzone i energooszczędne rozwiązania

Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie, które jest energooszczędne i pozwala zatroszczyć się nie tylko o oszczędności w domowym budżecie, ale również o środowisko. Warto pamiętać, że mimo początkowego wysokiego kosztu zakupu, taka inwestycja szybko się zwraca, a dodatkowo można skorzystać z dofinansowania. Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące zużycia prądu elektrycznego przez to urządzenie, zachęcamy do kontaktu. Zapraszamy Cię również do zapoznania się z naszą ofertą sprzętów.

wróc do bloga



NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart