ILE KOSZTUJE POMPA CIEPŁA

Niepodważalna opłacalność

Pompa ciepła w gospodarstwie

Ze wszystkich obecnych technologii to właśnie te urządzenia są najbardziej energooszczędnym sposobem ogrzewania
domów. Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii z gruntu, wody lub powietrza. Dzięki temu, jeśli się na nie
zdecydujesz, w dużym stopniu uniezależnisz się od zmieniających się cen węgla i gazu. Wystarczy, że je kupisz oraz
zlecisz montaż profesjonalnej firmie. Po tym wiele zaoszczędzisz: pompa ciepła umożliwia uzyskanie średnio 4 kWh
energii cieplnej z każdej 1 kWh energii elektrycznej.

Koszt montażu dla domu jednorodzinnego zależy od:

 • rodzaju urządzenia (powietrze-woda, gruntowe, powietrze-powietrze, do CWU),
 • zapotrzebowania domu na energię cieplną,
 • wielkości domu,
 • zastosowanego rozwiązania hydraulicznego,
 • funkcji urządzenia,

 

Zawsze bierzemy pod uwagę powyższe czynniki przed przystąpieniem do pracy i na tej podstawie układamy plan działań.

Jak przebiega montaż w naszej firmie?

W Strefie Pomp Ciepła działamy według ustalonego schematu, dzięki któremu działamy sprawnie. Dzielimy swoją pracę
na następujące etapy:
1. Dostawa.
2. Montaż instalacji.
3. Uruchomienie i ustawienie automatyki.

Płatności wszystkich etapów podzielone są na części płatne przed i po wykonaniu usługi.
Rodzaj zastosowanego urządzenia ma największy wpływ na koszt montażu pompy ciepła. Decydując się na typ gruntowy, zapłacimy nawet 50% więcej niż za powietrzny. Tak duża różnica w cenie bierze się z konieczności wykonania odwiertów pionowych lub zastosowania kolektora poziomego. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z drogimi pracami ziemnymi.

 

Na co najczęściej decydują się Europejczycy?

Najpopularniejszym rozwiązaniem od wielu lat w Europie jest pompa ciepła powietrze-woda. Od kilku lat również w Polsce odnotowuje się znaczny wzrost ich popularności. W roku 2022 ich sprzedaż w Polsce wzrosła w stosunku do roku 2021 aż o 100%! Jesteśmy pewni, że trend ten zostanie co najmniej podtrzymany w kolejnych latach. Sytuacja taka jest wynikiem szybkiego rozwoju technologii urządzeń typu powietrze-woda, które mogą pracować nawet do -25°C. Dzięki temu mogą służyć jako jedyne źródło energii z ewentualnym wspomaganiem grzałką elektryczną.

 

Rozmiar mieszkania ma znaczenie!

Zapotrzebowanie domu na energię cieplną oraz wielkość domu decyduje o dobieranej mocy pompy ciepła powietrze-woda lub innego rodzaju, co ma wpływ na końcową cenę montażu. Przykładowo, porównać można dwa domy o powierzchni 120 m2 z zapotrzebowaniem 60W/m2 i 40 W/m2:
Dom 1 — 60W/m2 x 120 m2 = 7,2 kW
Dom 2 — 40W/m2 x 120 m2 = 4,8 kW
Jak widać, różnica wynosi 2,4 kW, co przyczynić się może do doboru urządzenia o mniejszej mocy grzewczej.
Oszczędzimy cenowo w ten sposób około 2000-3000 zł.
Zawsze sugerujemy naszym klientom, że przy budowie domów lepiej jest dołożyć do ceny izolacji, niż do mocy
urządzenia.

 

Co jeszcze wpływa na koszt instalacji?

Rozwiązanie hydrauliczne pomiędzy pompą ciepła a instalacją centralnego ogrzewania również ma wpływ na wycenę usługi. Dokładając do instalacji niedoceniany bufor z pompą obiegową obwodu c.o., należy się liczyć ze wzrostem cen o min. 2500 zł. Gdy dodamy do tego zawór mieszający z siłownikiem, cena wzrasta o kolejne 500-700 zł. To, jakie rozwiązanie hydrauliczne należy wykonać, opisaliśmy w zakładce o montażu proponowanych urządzeń.
Kolejnym elementem podnoszącym koszt montażu jest wykorzystanie funkcji chłodzenia. To, o ile wzrośnie cena, zależy od wyboru sposobu chłodzenia. Dostępna jest: instalacja podłogowa, klimakonwektory lub wodna chłodnica wentylatorowa.
Więcej o funkcji chłodzenia dowiesz się TUTAJ

 

Pompa ciepła – cena dla różnych powierzchni grzewczych

W ostatnich latach pompy ciepła zdobyły zaufanie Polaków i są jednym z najczęściej wybieranych systemów grzewczych w domach o różnych wielkościach. Wykonujemy instalacje zarówno w małych domach o powierzchni użytkowej 70m2, średnich domach o powierzchni 150m2 i dużych 250m2 a nawet 500m2. Dla sprawiedliwego porównania kosztów montażu pompy ciepła dla poszczególnych metraży musieliśmy przyjąć te same założenia obliczeniowe do doboru mocy pompy ciepła.

Do wyliczeń przyjęliśmy więc:

 • pompy ciepła od jednego producenta z jedną charakterystyką pracy urządzeń, dla temperatury zewnętrznej -10°C. Wybór padł na popularne pompy ciepła Panasonic,
 • zapotrzebowanie jednostkowe na ciepło w wysokości 50W/m2 co odpowiada mniej więcej budynkowi charakteryzującymi się następującymi parametrami: ocieplenie ścian białym styropianem 15cm, ocieplenie stropu/dachu 15cm, okna 2-szybowe, wentylacja grawitacyjna,
 • zasilanie dla domów z instalacją podłogową 35°C,z instalacją grzejnikową 50°C,
 • zapotrzebowanie na CWU dla 4 osób ze zbiornikiem 200 litrów,
 • bufor oraz jedna pompa obiegowa centralnego ogrzewania.

Wyniki wyszły następujące:

Pompa ciepła dla domu 70m2 cena
– z ogrzewaniem podłogowym wystarczająca moc to 5 kW cena 35000 zł
– z ogrzewaniem grzejnikowym również odpowiednia będzie moc 5 kW w tej samej cenie

Pompa ciepła dom 100m2 cena
– z ogrzewaniem podłogowym wystarczająca moc to 7 kW cena 37000 zł
– z ogrzewaniem grzejnikowym również odpowiednia będzie moc 7 kW w tej samej cenie

Pompa ciepła do domu 130m2 cena
– z ogrzewaniem podłogowym wystarczająca moc to nadal 7 kW cena 37000 zł
– z ogrzewaniem grzejnikowym potrzebna będzie już moc 9 kW cena 39000 zł

Pompa ciepła do domu 150m2 cena
– z ogrzewaniem podłogowym wystarczająca moc to 9 kW cena 39000 zł
– z ogrzewaniem grzejnikowym również odpowiednia będzie moc 9 kW w tej samej cenie

Pompa ciepła dla domu 200m2 cena
– z ogrzewaniem podłogowym wystarczająca moc to 9 kW T-CAP cena 42000 zł
– z ogrzewaniem grzejnikowym również moc 9 kW T-CAP w tej samej cenie

 

Dlaczego ceny pomp ciepła w SPC są dużo niższe niż u konkurencji ?

Zanim precyzyjnie odpowiemy na postawione pytanie, należy wytłumaczyć z czego wynika wzrost ceny montażu pompy ciepła. Nagły wzrost cen paliw kopalnych spowodował zwiększenie zainteresowania pompami ciepła. Możliwości produkcyjne tych urządzeń zostały przekroczone i brakuje ich na rynku całej Europy, czego skutkiem są podwyżki materiałów i to nie tylko pomp ciepła. Drożeją również elementy nieodłącznie z nimi związane, takie jak: zbiorniki CWU czy bufory CO. Najwyższe w historii ceny węgla i gazu, a także wprowadzany w życie przez Parlament Unii Europejskiej pakiet „Fit for 55” dotyczący zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do poziomu 55% do roku 2030, którego częścią jest plan REPowerEU, zakładający zakaz stosowania kotów gazowych, który miałby obowiązywać od 2027 dla nowych budynków, a od 2030 dla modernizowanych, wywołał odczuwalny wzrost popytu na pompy ciepła w całej Europie. Polski rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków w 2022 r. wzrósł o 130%. W 2022 r. co trzecie sprzedane urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w Polsce było pompą ciepła. W 2022 r. liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze woda w Polsce zwiększyła się o 137% w porównaniu do 2021 r. i przekroczyła 188 tys. sztuk. Uplasowało to rynek polski na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby sprzedanych pomp ciepła w przeliczeniu na mieszkańca. Dodatkowo Komisja Europejska przyśpiesza wymianę kopciuchów i innych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Głownie piece węglowe, olejowe i ekogroszek.

Dodatkowo pojawiły się niezależne czynniki wzmacniające popularność pomp ciepła w Polsce. Decydującymi, wpływającymi na tak istotny wzrost popytu pomp ciepła typu powietrze woda w Polsce jest ich wysoki komfort użytkowania, coraz wyższe zaufanie do tej technologii, wzrost świadomości ekologicznej oraz możliwość skorzystania z dofinansowania.

Opisane powyżej czynniki makroekomiczne mają duży wpływ na wzrost pobytu a co za tym idzie cen, ale jednak większy wpływ na poziom cen ma strategia handlowa firm instalacyjnych. Większość firm zajmujących się w Polsce montażem pomp ciepła wywodzi się z fotowoltaiki. Strategia pozyskania klienta w tej branży jest agresywna, kosztowna i została przeniesiona na sprzedaż pomp ciepła. Droga dotarcia oferty montażu pompy ciepła do potencjalnego klienta jest długa i bardzo kosztowna. Najszybszym sposobem jest zlecenie agencjom marketingowym kampanii reklamowej w mediach społecznościowych typu facebook, instagram czy tiktok. Kilkumiesięczne kampanie generują wysokie koszty, które doliczane są do ceny pompy ciepła.

Kolejnym kosztem powodującym, że cena montażu pompy ciepła rośnie, jest korzystanie z bardzo popularnych usług niezależnych grup handlowców, do zadań których należy podpisywanie umów dla firm wykonawczych i to podczas pierwszej wizyty z mocno zawyżoną ceną pompy ciepła. Handlowcy otrzymują od firm wykonawczych ceny pomp ciepła z montażem na gotowo i mają prawo doliczać do nich marże jakie tylko chcą. To co wykracza poza tzw. cenę ”0” jest zyskiem niezależnego handlowca a kosztem dla drugiej strony. Nie jest tajemnicą, że narzuty do ceny pomp ciepła powietrze woda nie są mniejsze niż 5 tyś. zł. Należy przy tym mocno podkreślić, że wiedza techniczna tych ludzi jest na niskim poziomie, co w rezultacie grozi zakupem pompy ciepła źle dobranej, tj. nieodpowiedniej do zapotrzebowania budynku oraz istniejącej instalacji grzejnikowej.

Następnym popularnym sposobem na szybkie dotarcie z ofertą do potencjalnego klienta jest skorzystanie z usług firm doradczych, dostarczających tzw. leady sprzedażowe. Obszar ich działania to głównie facebook. Prowadzą kampanie reklamowe z porównywarkami ofert z hasłami w postach typu „ sprawdź jak wyglądają aktualne ceny pomp ciepła” czy „wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę na montaż pompy ciepła”, ” sprawdź oferty i nie przepłacaj”. W rezultacie kończy się na zbieraniu potrzebnych danych do doboru urządzenia i dostarczaniu ich do zainteresowanych firm wykonawczych, które kupują pakiety leadów, wliczając te koszty w cenę usługi.

Płatne rankingi firm instalacyjnych przedstawiające „ najlepszych instalatorów „ to również jeden ze sposobów docierania do potencjalnego klienta. Niestety ten koszt jest również ukryty w cenie montażu.

A zatem w jaki sposób możemy utrzymywać konkurencyjny poziom cen na nasze usługi ?

Odpowiedź jest banalnie prosta – unikamy pośrednich kosztów dotarcia do klienta i trzymamy wysoki standard usług.

Dokładniej mówiąc :

 • posiadamy własne magazyny w których utrzymujemy odpowiednie stany magazynowe pomp ciepła, zbiorników i buforów,
 • dzięki długiej obecności na rynku i tysiącom zadowolonych klientów, 50% zleceń uzyskujemy z polecenia,
 • nasza strona internetowa jest naszym najlepszym narzędziem sprzedaży,
 • zrezygnowaliśmy z własnych handlowców poruszających się samochodami służbowymi,
 • nie współpracujemy z niezależnymi grupami handlowymi,
 • nie kupujemy leadów,
 • nie opłacamy kosztownych kampanii reklamowych i pozycji w rankingach,
 • stworzyliśmy autorski kalkulator WYCENA W 1 MINUTĘ, oparty na algorytmach, który w automatyczny sposób oblicza projektowe zapotrzebowanie budynku na moc cieplną, dobiera odpowiednie pompy ciepła i generuje oferty z kilkoma pompami ciepła do wyboru w których zawarty jest całkowity koszt pompy ciepła z montażem,
 • posiadamy wykwalifikowaną kadrę doradców technicznych oraz instalatorów, gwarantując zadowolenie klientów.

 

Wybierz odpowiednie urządzenie do swojego domu!

To, jak niska jest cena pompy ciepła, czy też całej inwestycji, zależy nie tylko od montażu. Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór sprzętu oraz źródła dolnego – przede wszystkim on przekłada się na długotrwałe koszty związane z korzystaniem z pompy. Poza tym wpływa na to, ile zapłacimy za montaż. Jak wiadomo, istnieją trzy źródła dolne: grunt, powietrze i woda.
Jeśli chcemy, by nasze urządzenie pobierało energię z gruntu, możemy wykorzystać system woda/woda lub solanka/woda. W pierwszym przypadku maszyna pobiera ciepło z wód w podłożu: do tego potrzebna jest studnia czerpna oraz zrzutowa. W drugim przypadku działanie urządzenia opiera się na roztworze glikolu, który krąży w kolektorze gruntowym.
Warto wiedzieć, że na rynku istnieje też sprzęt, który jako źródło dolne wykorzystuje wodę. Żeby mógł działać, potrzebne jest wywiercenie studni zrzutowej, co wiąże się ze zwiększonymi kosztami montażu.
Wyższe koszty montażu tego rodzaju pompy ciepła wynikają z tego, że trzeba wydrążyć dwie studnie sięgające warstwy wodonośnej o głębokości 6 – 15 metrów. Jedna z nich ma za zadanie dostarczyć systemowi wodę, a druga odprowadza ją do gruntu po schłodzeniu przez urządzenie. Warto pamiętać, że wtedy, gdy potrzebne będą jeszcze głębsze odwierty, koszt inwestycji wzrośnie; jej cena wynosi od 25 000 do 60 000 złotych.

 

Gruntowa pompa ciepła cena

Podczas instalacji urządzenia solanka/woda niezbędne jest wywiercenie kilku otworów głębokich na 70 – 90 metrów. Następnie wkłada się do nich wygięte, U-kształtne rury, które wypełnia się roztworem glikolu. Poza tym trzeba wydrążyć sondy pionowe, co jest najbardziej kosztownym elementem inwestycji – wydatek, który trzeba przeznaczyć na te elementy to około 20 000 złotych. Co ważne, tak zaprojektowana pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem w niewielkich przestrzeniach!
Jeśli Twoja działka jest większa, możesz sięgnąć po kolektor poziomy płaski lub spiralny. Koszt takiego urządzenia to jedynie kilka tysięcy złotych. Co więcej, w przypadku urządzenia spiralnego potrzebne jest tylko poprowadzenie rur w rowach, oddalonych od siebie o 3 metry. Przez to nie trzeba zdzierać grubej warstwy gruntu, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Rozmiar kolektora poziomego zależy od podłoża, na którym znajduje się Twój budynek. Jeśli stoi on na gruncie suchym i piaszczystym, kolektor powinien być aż 5 razy większy niż powierzchnia domu. W przypadku gruntów wilgotnych różnica rozmiarów nie musi być aż tak duża — wystarczy kolektor 1,5 razy większy. Warto wiedzieć, że modele pionowe są droższe niż płaskie: za pierwszy z nich często zapłacisz 20 000 złotych, a za drugi dwa razy mniej.Z uwagi na wysokie koszty wykonania dolnego źródła cena montażu gruntowej pompy ciepła jest wyższa od powietrznej o około 50%.

 

Powietrzna pompa ciepła cena

Urządzenia tego rodzaju wykorzystują do przekazywania ciepła powietrze z zewnątrz. Warto wiedzieć, że ich montaż jest dużo tańszy niż w przypadku pomp gruntowych: nie ma potrzeby wykonywania odwiertów lub wiercenia studni, z których pobierana jest woda w celu ogrzewania domu. Decydując się na takie urządzenie, zapłacisz między 35 000 a 45 000 złotych.

 

Mocne i słabe strony ekologicznych urządzeń grzewczych

Każda z wymienionych pomp ciepła ma swoje wady i zalety, które musisz wziąć pod uwagę, kiedy szykujesz się do zakupu. Choć montaż urządzenia gruntowego jest często dużo wyższy niż w przypadku tych, które wykorzystują wodę i powietrze, te maszyny są o wiele bardziej efektywne, gdy na zewnątrz panują niskie lub wręcz minusowe temperatury. Przez to mogą być jedynym źródłem ogrzewania domu i są idealne do mieszkań, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest zwiększone.
Pompy wykorzystujące powietrze cechują się zmienną efektywnością — to wszystko dlatego, że nie jest ono dobrym akumulatorem ciepła. Z tego powodu jego temperatura się waha, a to wpływa na pracę urządzenia. Warto mieć to na uwadze, jeśli Twój dom stoi w miejscu, gdzie temperatura często jest bardzo niska; wtedy maszyna gruntowa może okazać się lepszym pomysłem. Jeśli jednak w Twojej okolicy siarczyste mrozy występują wyjątkowo rzadko, możesz śmiało sięgnąć po pompę powietrzną.
Medium, które dla odmiany doskonale akumuluje ciepło, jest woda – sprzęt, który ją wykorzystuje, podczas schładzania 1 kilograma cieczy oddaje 4,2 kJ energii. Dlatego można się zdecydować na niego wtedy, gdy chcemy mocno i regularnie ogrzewać swój dom. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju urządzenie w trakcie pracy może zmagazynować nadmierne ilości żelaza i manganu. Żeby temu zapobiec, należy zamontować wymiennik pośredni, który zmniejsza efektywność maszyny. Poza tym, warunki środowiska naturalnego mogą się nieoczekiwanie zmienić, co poskutkuje spadkiem jakości i wydajności wód gruntowych oraz studni.

 

Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła?

Decydując się na takie urządzenie, wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie. W przypadku powietrznych pomp ciepła, roczne zużycie energii elektrycznej dla domu o powierzchni użytkowej 150m2 ze średnim dociepleniem wynieniesie około 5000 kWh co przy cenie 1 zł za kWh wyniesie 5000 zł. Dla porównania, jeśli wybierzemy instalację gazową, zapłacimy około 8000 złotych, węglem i ekogroszkiem około 11000 złotych a elektryczną – 15000 złotych. Popularność pomp ciepła rośnie w Europie z roku na rok. W samych tylko Niemczech założono plan montażu 1 miliona sztuk rocznie. Wpływa to negatywnie na dostępność urządzeń na które w szczycie sezonu trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Dlatego też ceny samych urządzeń są podwyższane kilka razy w roku. Z tego powodu jeśli jesteś zdecydowany na montaż pompy ciepła nie czekaj z decyzją. W tym momencie średnio musimy wyłożyć 35 000 – 45 000 złotych za instalację urządzenia, które dostarczy nam ciepło. Z pewnością koszty inwestycji zwrócą się podczas eksploatacji urządzenia!

 

NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart