Zadzwoń do nas: 663 747 718

Napisz do nas: biuro@strefapompciepla.pl

Ile kosztuje pompa ciepła

Niepodważalna opłacalność

Ze wszystkich obecnych technologii to właśnie te urządzenia są najbardziej energooszczędnym sposobem ogrzewania domów. Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii z gruntu, wody lub powietrza. Dzięki temu, jeśli się na nie zdecydujesz, w dużym stopniu uniezależnisz się od zmieniających się cen węgla i gazu. Wystarczy, że je kupisz oraz zlecisz montaż profesjonalnej firmie. Po tym wiele zaoszczędzisz: pompa ciepła umożliwia uzyskanie średnio 4 kWh energii cieplnej z każdej 1 kWh energii elektrycznej.

Koszt montażu dla domu jednorodzinnego zależy od:

  • rodzaju urządzenia (powietrze-woda, gruntowe, powietrze-powietrze, do CWU),
  • zapotrzebowania domu na energię cieplną,
  • wielkości domu,
  • zastosowanego rozwiązania hydraulicznego,
  • funkcji urządzenia,

Zawsze bierzemy pod uwagę powyższe czynniki przed przystąpieniem do pracy i na tej podstawie układamy plan działań.

Jak przebiega montaż w naszej firmie?

W Strefie Pomp Ciepła działamy według ustalonego schematu, dzięki któremu działamy sprawnie. Dzielimy swoją pracę na następujące etapy:

  1. Dostawa.
  2. Montaż instalacji.
  3. Uruchomienie i ustawienie automatyki.

Płatności wszystkich etapów podzielone są na części płatne przed i po wykonaniu usługi.

Na co najczęściej decydują się Europejczycy?

Rodzaj zastosowanego urządzenia ma największy wpływ na koszt montażu. Decydując się na typ gruntowy, zapłacimy nawet 50% więcej niż za powietrzny. Tak duża różnica w cenie bierze się z konieczności wykonania odwiertów pionowych lub zastosowania kolektora poziomego. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z drogimi pracami ziemnymi.

Najpopularniejszym rozwiązaniem od wielu lat w Europie jest pompa ciepła powietrze-woda. Od kilku lat również w Polsce odnotowuje się znaczny wzrost ich popularności. W roku 2022 ich sprzedaż w Polsce wzrosła w stosunku do roku 2021 aż o 100%! Jesteśmy pewni, że trend ten zostanie co najmniej podtrzymany w kolejnych latach. Sytuacja taka jest wynikiem szybkiego rozwoju technologii urządzeń typu powietrze-woda, które mogą pracować nawet do -25°C. Dzięki temu mogą służyć jako jedyne źródło energii z ewentualnym wspomaganiem grzałką elektryczną.

Rozmiar mieszkania ma znaczenie!

Zapotrzebowanie domu na energię cieplną oraz wielkość domu decyduje o dobieranej mocy pompy ciepła powietrze-woda lub innego rodzaju, co ma wpływ na końcową cenę montażu. Przykładowo, porównać można dwa domy o powierzchni 120 m2 z zapotrzebowaniem 60W/m2 i 40 W/m2:

Dom 1 — 60W/m2 x 120 m2 = 7,2 kW
Dom 2 — 40W/m2 x 120 m2 = 4,8 kW

Jak widać, różnica wynosi 2,4 kW, co przyczynić się może do doboru urządzenia o mniejszej mocy grzewczej. Oszczędzimy cenowo w ten sposób około 2000-3000 zł.

Zawsze sugerujemy naszym klientom, że przy budowie domów lepiej jest dołożyć do ceny izolacji, niż do mocy urządzenia.

Co jeszcze wpływa na koszt instalacji?

Rozwiązanie hydrauliczne pomiędzy pompą ciepła a instalacją centralnego ogrzewania również ma wpływ na wycenę usługi. Dokładając do instalacji niedoceniany bufor z pompą obiegową obwodu c.o., należy się liczyć ze wzrostem cen o min. 2500 zł. Gdy dodamy do tego zawór mieszający z siłownikiem, cena wzrasta o kolejne 500-700 zł. To, jakie rozwiązanie hydrauliczne należy wykonać, opisaliśmy w zakładce o montażu proponowanych urządzeń.

Kolejnym elementem podnoszącym koszt montażu jest wykorzystanie funkcji chłodzenia. To, o ile wzrośnie cena, zależy od wyboru sposobu chłodzenia. Dostępna jest: instalacja podłogowa, klimakonwektory lub wodna chłodnica wentylatorowa.

Więcej o funkcji chłodzenia dowiesz się TUTAJ

Wybierz odpowiednie urządzenie do swojego domu!

To, jak niska jest cena pompy ciepła, czy też całej inwestycji, zależy nie tylko od montażu. Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór sprzętu oraz źródła dolnego – przede wszystkim on przekłada się na długotrwałe koszty związane z korzystaniem z pompy. Poza tym wpływa na to, ile zapłacimy za montaż. Jak wiadomo, istnieją trzy źródła dolne: grunt, powietrze i woda.

Jeśli chcemy, by nasze urządzenie pobierało energię z gruntu, możemy wykorzystać system woda/woda lub solanka/woda. W pierwszym przypadku maszyna pobiera ciepło z wód w podłożu: do tego potrzebna jest studnia czerpna oraz zrzutowa. W drugim przypadku działanie urządzenia opiera się na roztworze glikolu, który krąży w kolektorze gruntowym.

Warto wiedzieć, że na rynku istnieje też sprzęt, który jako źródło dolne wykorzystuje wodę. Żeby mógł działać, potrzebne jest wywiercenie studni zrzutowej, co wiąże się ze zwiększonymi kosztami montażu.

Wyższe koszty montażu tego rodzaju pompy ciepła wynikają z tego, że trzeba wydrążyć dwie studnie sięgające warstwy wodonośnej o głębokości 6 – 15 metrów. Jedna z nich ma za zadanie dostarczyć systemowi wodę, a druga odprowadza ją do gruntu po schłodzeniu przez urządzenie. Warto pamiętać, że wtedy, gdy potrzebne będą jeszcze głębsze odwierty, koszt inwestycji wzrośnie; jej cena wynosi od 25 000 do 60 000 złotych.

Montaż kolektora pionowego

Podczas instalacji urządzenia solanka/woda niezbędne jest wywiercenie kilku otworów głębokich na 70 – 90 metrów. Następnie wkłada się do nich wygięte, U-kształtne rury, które wypełnia się roztworem glikolu. Poza tym trzeba wydrążyć sondy pionowe, co jest najbardziej kosztownym elementem inwestycji – wydatek, który trzeba przeznaczyć na te elementy to około 20 000 złotych. Co ważne, tak zaprojektowana pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem w niewielkich przestrzeniach!

Jeśli Twoja działka jest większa, możesz sięgnąć po kolektor poziomy płaski lub spiralny. Koszt takiego urządzenia to jedynie kilka tysięcy złotych. Co więcej, w przypadku urządzenia spiralnego potrzebne jest tylko poprowadzenie rur w rowach, oddalonych od siebie o 3 metry. Przez to nie trzeba zdzierać grubej warstwy gruntu, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Rozmiar kolektora poziomego zależy od podłoża, na którym znajduje się Twój budynek. Jeśli stoi on na gruncie suchym i piaszczystym, kolektor powinien być aż 5 razy większy niż powierzchnia domu. W przypadku gruntów wilgotnych różnica rozmiarów nie musi być aż tak duża — wystarczy kolektor 1,5 razy większy. Warto wiedzieć, że modele pionowe są droższe niż płaskie: za pierwszy z nich często zapłacisz 20 000 złotych, a za drugi dwa razy mniej.

Pompy powietrzne

Urządzenia tego rodzaju wykorzystują do przekazywania ciepła powietrze z zewnątrz. Warto wiedzieć, że ich montaż jest dużo tańszy niż w przypadku pomp gruntowych: nie ma potrzeby wykonywania odwiertów lub wiercenia studni, z których pobierana jest woda w celu ogrzewania domu. Decydując się na takie urządzenie, zapłacisz między 35 000 a 45 000 złotych.

Mocne i słabe strony ekologicznych urządzeń grzewczych

Każda z wymienionych pomp ciepła ma swoje wady i zalety, które musisz wziąć pod uwagę, kiedy szykujesz się do zakupu. Choć montaż urządzenia gruntowego jest często dużo wyższy niż w przypadku tych, które wykorzystują wodę i powietrze, te maszyny są o wiele bardziej efektywne, gdy na zewnątrz panują niskie lub wręcz minusowe temperatury. Przez to mogą być jedynym źródłem ogrzewania domu i są idealne do mieszkań, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest zwiększone.

Pompy wykorzystujące powietrze cechują się zmienną efektywnością — to wszystko dlatego, że nie jest ono dobrym akumulatorem ciepła. Z tego powodu jego temperatura się waha, a to wpływa na pracę urządzenia. Warto mieć to na uwadze, jeśli Twój dom stoi w miejscu, gdzie temperatura często jest bardzo niska; wtedy maszyna gruntowa może okazać się lepszym pomysłem. Jeśli jednak w Twojej okolicy siarczyste mrozy występują wyjątkowo rzadko, możesz śmiało sięgnąć po pompę powietrzną.

Medium, które dla odmiany doskonale akumuluje ciepło, jest woda – sprzęt, który ją wykorzystuje, podczas schładzania 1 kilograma cieczy oddaje 4,2 kJ energii. Dlatego można się zdecydować na niego wtedy, gdy chcemy mocno i regularnie ogrzewać swój dom. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju urządzenie w trakcie pracy może zmagazynować nadmierne ilości żelaza i manganu. Żeby temu zapobiec, należy zamontować wymiennik pośredni, który zmniejsza efektywność maszyny. Poza tym, warunki środowiska naturalnego mogą się nieoczekiwanie zmienić, co poskutkuje spadkiem jakości i wydajności wód gruntowych oraz studni.

Dlaczego zakup pompy ciepła się opłaca?

Decydując się na takie urządzenie, wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie. W przypadku powietrznych pomp ciepła, roczne zużycie energii elektrycznej dla domu o powierzchni użytkowej 150m2 ze średnim dociepleniem wynieniesie około 5000 kWh co przy cenie 1 zł za kWh wyniesie 5000 zł. Dla porównania, jeśli wybierzemy instalację gazową, zapłacimy około 8000 złotych, węglem i ekogroszkiem około 11000 złotych a elektryczną – 15000 złotych. Popularność pomp ciepła rośnie w Europie z roku na rok. W samych tylko Niemczech założono plan montażu 1 miliona sztuk rocznie. Wpływa to negatywnie na dostępność urządzeń na które w szczycie sezonu trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Dlatego też ceny samych urządzeń są podwyższane kilka razy w roku. Z tego powodu jeśli jesteś zdecydowany na montaż pompy ciepła nie czekaj z decyzją. W tym momencie średnio musimy wyłożyć 35 000 – 45 000 złotych za instalację urządzenia, które dostarczy nam ciepło. Z pewnością koszty inwestycji zwrócą się podczas eksploatacji urządzenia!

Realizacje

zobacz więcej realizacji

Kontakt

Wypełnij formularz zapytanie ofertowe, jeżeli chcesz otrzymać ofertę na montaż pomp ciepła.