Pompy Ciepła
Porady

Gruntowa pompa ciepła – jak działa? Ile kosztuje?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają ekologiczne rozwiązania, które pozwalają zatroszczyć się o planetę. Wśród nich znajdują się również urządzenia grzewcze, takie jak np. gruntowe pompy ciepła. Trend związany z ich montażem wynika z rosnącej świadomości społeczeństwa oraz dążenia do ograniczenia emisji CO2. W związku ze zmianami klimatycznymi i wzrostem cen tradycyjnych źródeł energii ludzie szukają alternatywnych i bardziej zrównoważonych metod ogrzewania swoich domów. Gruntowe pompy ciepła, wykorzystując energię zgromadzoną w ziemi, oferują nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne korzyści, stając się coraz bardziej pożądaną opcją w nowoczesnym budownictwie.

Klienci z dużym zainteresowaniem pytają o cenę takich urządzeń, ich montaż, zalety, trwałość oraz wiele innych aspektów, które mają decydujący wpływ na decyzję zakupową. Warto jednak mieć na uwadze to, że dostępne są różne programy dofinansowania, które mogą znacząco obniżyć koszt inwestycji. Niższa cena uczyni to rozwiązanie bardziej dostępnym dla szerokiego grona odbiorców.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Aby odpowiedzieć na często pojawiające się pytania o cenę wraz z montażem i zalety urządzenia, należy zacząć od podstaw. Wyjaśnimy więc najpierw to, jak działa gruntowa pompa ciepła. Jej funkcjonowanie opiera się na wymianie ciepła pomiędzy domem a gruntem lub wodą gruntową. Zachodzi to poprzez specjalny wymiennik. Urządzenie przenosi ciepło z wymiennika do domu lub je oddaje wtedy, gdy panują wysokie temperatury. Dzięki temu możliwe jest chłodzenie pomieszczeń latem, a ogrzewanie ich zimą. To efektywne i ekologiczne rozwiązanie, które może znacząco obniżyć dotychczasowe rachunki wynikające z wykorzystania tradycyjnych źródeł energii.

Gruntowa pompa ciepła – jakie są jej rodzaje?

W przypadku gruntowych pomp ciepła wyróżnia się dwie główne kategorie tych urządzeń. Są to sprzęty z kolektorami poziomymi oraz pionowymi. Pompy z kolektorami poziomymi wymagają większej powierzchni gruntu do montażu. W takim przypadku cena instalacji jest zazwyczaj niższa, co wynika z tego, że nie trzeba kopać głęboko w ziemi. Z kolei urządzenia z kolektorami pionowymi, chociaż droższe i wymagające głębokich wierceń, doskonale sprawdzają się w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia zależy od warunków gruntowych, dostępności przestrzeni oraz budżetu Klienta.

Gdzie polecane są gruntowe pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem w chłodniejszych strefach klimatycznych i terenach górskich. Montaż takich urządzeń jest również polecany w większych przestrzeniach, a w tym m.in. obiektach sportowych. Ich montaż świetnie sprawdzi się również wtedy, gdy budynek dopiero powstaje, ponieważ wykonanie dodatkowych prac ziemnych będzie mniej kłopotliwe niż w przypadku w pełni zagospodarowanej przestrzeni. Warto jednak pamiętać o tym, że w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej montażu pomocni będą nasi wykwalifikowani specjaliści z działu technicznego, którzy uwzględnią potrzeby Klienta, wielkość terenu obok jego domu oraz inne ważne kwestie.

Pompa gruntowa Stiebel Eltron

Zalety i wady gruntowych pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła mają wiele zalet. Przede wszystkim, są to urządzenia, które nie wymagają zbyt czasochłonnej obsługi, a ich montaż jest możliwy prawie wszędzie, gdzie dostępny jest odpowiedni grunt. Dotyczy to zarówno budynków, które dopiero powstają, jak i tych, które są modernizowane. Poza tym warto wiedzieć, że taki sprzęt charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, jest przyjazny dla środowiska i może obniżyć kwotę ponoszoną za ogrzewanie. Dodatkowo pompy te są trwałe i mają długą żywotność, co czyni je inwestycją na lata. Jednakże mają one również pewne wady. Jedną z nich jest wysoka cena urządzenia i prac związanych z jego montażem. To może stanowić barierę dla niektórych Klientów. Mimo iż taki wydatek zwraca się w szybkim czasie, z pewnością niektórzy rezygnują z planu wdrożenia gruntowej pompy ciepła właśnie ze względu na koszty.

Cena instalacji gruntowej pompy ciepła

Inwestycja w gruntową pompę ciepła może wydawać się początkowo kosztowna, ze względu na cenę urządzenia z montażem, jednak w dłuższej perspektywie przynosi to znaczne oszczędności. Warto mieć na uwadze to, że przy takim urządzeniu można liczyć na większe dofinansowanie, a także mniejsze koszty eksploatacji. Taka inwestycja zwraca się także w ciągu kilku lat, przynosząc znaczne oszczędności w porównaniu do stosowanych wcześniej na dużą skalę tradycyjnych systemów ogrzewania. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest także połączenie tego sprzętu z instalacją fotowoltaiczną. To kolejny sposób na oszczędności w domowym budżecie.

Cena systemu zależy od wielu czynników, a w tym m.in. od rodzaju pompy, liczby i głębokości odwiertów, albo długości kolektora poziomego oraz wielkości budynku i jego zapotrzebowania na ciepło. Do tego trzeba także doliczyć koszty robocizny, dzięki której gruntowa pompa ciepła może sprawnie działać. Jej cena z montażem w przypadku domu o metrażu 150 m2 wynosi średnio od 50 000 do 70 000 zł.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Już teraz wiesz, jakie zalety oraz wady ma gruntowa pompa ciepła, a także jaka jest jej cena czy sposób działania. Serdecznie zachęcamy Cię więc do zapoznania się z naszą ofertą tych urządzeń. Mamy szeroki wybór modeli, które dobieramy indywidualnie do potrzeb każdego Klienta. W naszym asortymencie znajdują się urządzenia od takich firm jak np. Nibe, Stiebel Eltron, Ochsner. Na naszej stronie internetowej możesz zapoznać się z ich parametrami oraz innymi istotnymi informacjami.

 

Wśród świadczonych przez nas usług znajduje się dostawa urządzeń, a także ich montaż. Gwarantujemy pełen profesjonalizm, a także to, że systemy są efektywne i ekologiczne oraz zapewniają komfort i oszczędności. Zapraszamy do kontaktu i omówienia szczegółów oferty! Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące ceny tych urządzeń, ich montażu i nie tylko, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 663 747 718 lub poprzez e-mail: biuro@strefapompciepla.pl.

wróc do blogaNIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart