Zadzwoń do nas: 663 747 718 (Południe Polski) /  504 044 710 (Północ Polski) /  663 747 718 (Wschód Polski)

Napisz do nas: biuro@strefapompciepla.pl

Chłodzenie pompą ciepła

Nie każdy wie, że pompa ciepła może zostać wykorzystana do chłodzenia - wystarczy, że instalacja zostanie do tego właściwie przystosowana. Rozwiązanie to okazuje się korzystne szczególnie latem, gdy podczas upalnych dni pojawia się konieczność obniżenia temperatury wewnątrz domu. W jaki sposób odbywa się cały proces oraz po jakiego typu urządzenia sięgnąć, aby zapewnić w domu optymalne warunki cieplne?

Nie trzeba inwestować w drogie systemy klimatyzacji, aby zapewnić sobie chłód wewnątrz domu – wystarczy odpowiednio dopasowana pompa ciepła. Nie jest to paradoks, a dodatkowa możliwość, jaka wynika z zastosowania tego typu instalacji w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Takie połączenie okaże się bardzo korzystne zwłaszcza dla osób, które poszukują kompleksowych rozwiązań.

Chłodzenie pasywne i aktywne

Obniżanie temperatury przy użyciu pompy ciepła możliwe jest na dwa sposoby. Wyróżniamy:

  • chłodzenie pasywne
  • chłodzenie aktywne

Wybór metody zależy przede wszystkim od źródła niskiej temperatury.

Chłodzenie pasywne (określane przez branżę także jako naturalne) wykorzystuje niską temperaturę pochodzącą z dolnego źródła, czyli gruntu lub wody gruntowej. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania kilku dodatkowych elementów, które umożliwią korzystanie ze źródła (mowa tu m.in. o wymiennikach płytowych).

Chłodzenie aktywne ma miejsce za sprawą odwrócenia pracy pompy. Innymi słowy, dochodzi do odwrócenia obiegu czynnika chłodzącego. Parownik i skraplacz zamieniają się zatem funkcjami, a urządzenie, zamiast ogrzewać, chłodzi pomieszczenie.

Które rozwiązanie wybrać?

Oba sposoby wykorzystania instalacji grzewczej do chłodzenia wiążą się z korzyściami, wszystko zależy jednak od rodzaju pompy ciepła.

Chłodzenie pasywne wykorzystywane jest przy gruntowych pompach ciepła. Ten typ chłodzenia należy do bardzo wydajnych i sprawdza się szczególnie w szczycie lata, kiedy zapasy chłodu gromadzone w gruncie są stosunkowo wysokie. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie, zapewniające niskie zużycie energii. Może okazać się jednak niewystarczające, szczególnie pod koniec sezonu letniego.

W przypadku chłodzenia aktywnego dochodzi do odwrócenia działania pompy: urządzenie pobiera ciepło z pomieszczenia, zamiast je oddawać, przekazuje do wymiennika, schładza czynnik grzewczy i oddaje go w obniżonej temperaturze. Rozwiązanie tego typu jest wydajniejsze, dobrze wpływa też na jakość powietrza w pomieszczeniu. Chłodzenie aktywne zapewnione jest przez pompy ciepła typu powietrze-woda.

Pompy ciepła z funkcją chłodzenia

Dostępne w naszej ofercie pompy ciepła dostosowane mogą zostać do obu metod chłodzenia – nadają się do użycia zarówno w przypadku korzystania z niskiej temperatury pochodzącej z gruntu, jak i odwrócenia pracy pompy powietrze-woda. Z uwagi na fakt, że najbardziej popularnymi pompami ciepła są pompy typu powietrze-woda, najczęściej wykorzystywane jest chłodzenie aktywne. Należy pamiętać przy tym, że pompa ciepła „tylko” produkuje wodę lodową o temperaturze około 5 st.C. Do prawidłowego działania pompy ciepła konieczne jest użycie dodatkowych urządzeń, które rozprowadzą chłód po pomieszczeniach. W tym celu zachęcamy do sięgnięcia po jedno z proponowanych przez nas rozwiązań:

  • klimakonwektor – najwydajniejsze rozwiązanie, przeznaczony zarówno do chłodzenia, jak i grzania, może zostać automatycznie połączony z pompą ciepła,
  • instalacja podłogowa – montowana tuż pod podłogą i działająca wraz z dedykowanymi systemami sterowania. Najmniej efektywny sposób wykorzystania wody lodowej. Istnieje duże ryzyko powstania punku rosy na powierzchni podłogi i tzw. ”pocenia się podłogi”. Poza tym zimne powietrze jest ciężkie i będzie nam zimno tylko w stopy.
  • wodna chłodnica wentylatorowa – niedroga, ale mniej wydajna, przeznaczona do chłodzenia większej liczby pomieszczeń. Montowana jest za rekuperatorem, na nawiewie świeżego powietrza do pomieszczeń. Projektujemy indywidualnie na każdą wielkość domu odpowiednią wielkość chłodnicy. Staramy się, żeby jej moc chłodnicza pozwalała utrzymać w domu temperaturę nieprzekraczającą 23-24 stopnie, zakładając, że temperatura powietrza zewnętrznego wynosi 32 st.C., a temperatura wody lodowej wynosi 5 st.C.

Proponowane urządzenia należy dopasować do konkretnej metody chłodzenia – z tego względu przed dokonaniem wyboru warto nas zapytać o zdanie.

Kontakt

Wypełnij formularz zapytanie ofertowe, jeżeli chcesz otrzymać ofertę na montaż pomp ciepła.

Wykonujemy montaże w całym kraju.
Wybierz lokalizację i zadzwoń na infolinię.

Południe Polski 663 747 718

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

poludnie@strefapompciepla.pl

Nielubia 37a

67-231 Żukowice

woj. dolnośląskie

Północ Polski 504 044 710

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

polnoc@strefapompciepla.pl

ul. Zakładowa 11

62-510 Konin

woj. wielkopolskie

Wschód Polski 663 747 718

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

wschod@strefapompciepla.pl

ul. Sonina 487a

37-100 Łańcut

woj. podkarpackie

Śląsk 663 747 718

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

slask@strefapompciepla.pl

ul. Jerzego Kukuczki 16

44-105 Gliwice

woj. śląskie

Poznań 727 515 444

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

poznan@strefapompciepla.pl

ul. Głogowska 180

60-126 Poznań

woj. wielkopolskie