Zadzwoń do nas: 663 747 718 (Południe Polski) /  504 044 710 (Północ Polski) /  663 747 718 (Wschód Polski)

Napisz do nas: biuro@strefapompciepla.pl

Modernizacja kotłowni

Czas obalić mit sugerujący, że pompy ciepła przeznaczone są do montażu wyłącznie w projektowanych lub nowo powstałych budynkach. Stanowią równie dobre rozwiązanie dla domów opierających ogrzewanie na systemach korzystających ze starszych technologii. Obecnie więc do najczęściej zlecanych nam czynności należy modernizacja kotłowni - a zatem wymiana starego pieca na pompę ciepła w systemie hybrydowym z fotowoltaiką. Jest to istotne nie tylko ze względu na związane z tym oszczędności, ale także rosnącą świadomość dotyczącą sposobu ogrzewania budynków, a co za tym idzie jakości powietrza.

Kotłownia przed modernizacją

Nowy wymiar ogrzewania

Tradycyjne systemy grzewcze z roku na rok tracą zwolenników na rzecz nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii. Decyzja o modernizacji kotłowni podparta jest nie tylko gwarancją zwrotu poniesionych kosztów przekształcenia instalacji w ciągu ok. 7-10 lat, ale także innymi idącymi za tym korzyściami. Komfort zarządzania ciepłem w budynku, możliwość przekazania nadwyżki energii do sieci przemysłowej, efektywność energetyczna, widoczne oszczędności w ogrzewaniu domów jedno- i wielorodzinnych, wysoki poziom bezpieczeństwa… to tylko część z nich. Chęć zmodernizowania tradycyjnych kotłowni rodzi jednocześnie potrzebę jakościowego ogrzewania korzystnego dla środowiska. Likwidacja pieca na węgiel lub ekogroszek to jeden z wielu kroków ku skupieniu na pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł, a tym samym zminimalizowania emisji szkodliwych substancji dostających się do powietrza.

Modernizacja adekwatna do potrzeb

Zapotrzebowanie na modernizację kotłowni jest bardzo duże, szczególnie w naszym regionie. Inne kraje europejskie, takie jak Niemcy, Szwecja czy Austria od lat przebudowują systemy ogrzewania, zamieniając je na nowoczesne pompy ciepła, głównie w starych domach – w niektórych krajach zmodernizowanych zostało już nawet 50% budynków. Z innowacji i alternatywy przeobrażają się w rozwiązania dedykowane jako efektywne energetycznie, nowoczesne i ekologiczne. Zwłaszcza, jeśli wykorzystują dodatkowo odnawialne źródła energii. Pompa ciepła połączona z instalacją fotowoltaiczną pracuje przez cały rok, podobnie jak gruntowa pompa ciepła ogrzewająca dom dzięki energii pozyskiwanej z warstw powierzchniowych ziemi również ogrzewanej słońcem. To nowy wymiar ogrzewania domów, w tym także starszych budynków i zarazem opłacalna inwestycja.

Pompa ciepła z fotowoltaiką – modernizacja na plus

Likwidacja pieca ogrzewanego ekogroszkiem lub węglem na powietrzną pompę ciepła wspomaganą instalacją fotowoltaiczną to wybór, który się opłaca. Modernizacja kotłowni opiera się na połączeniu dwóch systemów – pozyskiwania energii elektrycznej oraz ogrzewania. Pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje w tym przypadku podłączenia do prądu. Efektywnym sposobem jego pozyskiwania jest natomiast fotowoltaika zamontowana na dachu budynku. Te dwa sprzężone ze sobą systemy uzupełniają się, gwarantując ogrzewanie wody i pomieszczeń przez cały rok. W ten sposób dom staje się niemal zeroenergetyczny. Co to oznacza? Nawet kotłownie w starych budynkach można zmodernizować i tym samym przeobrazić w inteligentne, samowystarczalne, ekologiczne domy pozyskujące energię z odnawialnych źródeł. Zamiana pieca zasilanego węglem lub ekogroszkiem na pompę ciepła z fotowoltaiką to hybrydowe rozwiązanie dedykowane tym, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania, zadbać o czystość powietrza oraz środowisko, zainwestować w innowacyjne technologie i tym samym zwiększyć wartość rynkową domu, a także w sposób komfortowy i bezpieczny zarządzać ciepłem w budynku. Jest to wybór korzystny także ze względu na możliwość pozyskania dotacji na panele słoneczne poprzez program “Mój prąd”, który ma na celu zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych w polskich domach.

Strefa Pomp Ciepła nie tylko przeprowadzi modernizację kotłowni, likwidując piec opalany węglem lub ekogroszkiem, ale dokona także niezbędnych obliczeń dla właściwego doboru instalacji fotowoltaicznej oraz podpowie, w jaki sposób skorzystać z programu dopłat “Mój prąd”. Modernizujemy kotłownie oparte na kotłach stałopalnych opalanych najczęściej węglem lub ekogroszkiem. Systemy te w głównej mierze współpracują z grzejnikami wysokotempteraturowymi, których zasilanie wynosi od 45 do 65 °C. Posiadamy w swojej ofercie wysokotemperaturowe pompy ciepła Mitsubishi Zubadan oraz 2 modele Panasonic T-CAP i High Temperature. Powyższe pompy ciepła potrafią zasilić grzejniki nawet do 65 °C.

Zauważyliśmy, że domy ogrzewane ekogroszkiem wybudowane były w latach, w których powietrzne pompy ciepła nie były wystarczająco wydajne, pracowały tylko do maksymalnie -7°C i nie mogły być jedynym źródłem ciepła w domu. Pompy gruntowe natomiast były zbyt drogą inwestycją. Ekogroszek był tanim rozwiązaniem i miał być „eko”. Po wielu latach udręki z uciążliwymi piecami właściciele domów jednorodzinnych zaczęli myśleć nad zmianą systemu ogrzewania. Doszły do tego jeszcze dwa istotne fakty, tj. wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa i wzrost ich zarobków. Do tego wszystkiego cena ekogroszku i węgla znacznie wzrosła, co spowodowało, że koszty eksploatacyjne pomp ciepła wychodzą niżej, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną zamieniają każdy dom w dom niemalże zeroenergetyczny. Ważnym aspektem okazuje się również wsparcie programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia dopłatę do pomp ciepła od 30% do 90% kosztów kwalifikowanych.

Kotłownia po modernizacji

Kontakt

Wypełnij formularz zapytanie ofertowe, jeżeli chcesz otrzymać ofertę na montaż pomp ciepła.

Wykonujemy montaże w całym kraju.
Wybierz lokalizację i zadzwoń na infolinię.

Południe Polski 663 747 718

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

poludnie@strefapompciepla.pl

Nielubia 37a

67-231 Żukowice

woj. dolnośląskie

Północ Polski 504 044 710

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

polnoc@strefapompciepla.pl

ul. Zakładowa 11

62-510 Konin

woj. wielkopolskie

Wschód Polski 663 747 718

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

wschod@strefapompciepla.pl

ul. Sonina 487a

37-100 Łańcut

woj. podkarpackie

Śląsk 663 747 718

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

slask@strefapompciepla.pl

ul. Jerzego Kukuczki 16

44-105 Gliwice

woj. śląskie

Poznań 727 515 444

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

poznan@strefapompciepla.pl

ul. Głogowska 180

60-126 Poznań

woj. wielkopolskie

Małopolska 663 747 718

Infolinia (w godz. 8:00 - 16:00)

malopolska@strefapompciepla.pl

Centralna 30

31-579 Kraków

woj. małopolskie

Oddział Mazowieckie 663 747 718

mazowieckie@strefapompciepla.pl

Marszałkowska 58

00-545 Warszawa

woj. mazowieckie i woj. łódzkie

OKAZJA!Fotowoltaika w pakiecie z Pompą Ciepła za 2999 zł brutto/1 kWp