Bez kategorii

Adaptacja stodoły na dom zeroenergetyczny – pozwolenie na budowę

Plan

60 dni oczekiwania na pozwolenie to znacznie za dużo.

Przerabiając budynek gospodarczy na mieszkalny procedura uzyskania pozwolenia na budowę nieznacznie różni się niż przy nowobudowanym domu. Po pierwsze należy uzyskać pozytywną opinię konstruktora, który powinien sprawdzić budynek pod kątem konstrukcyjnym. Po drugie należy dołączyć do dokumentacji projekt inwentaryzacyjny obiektu przedstawiający jego istniejący stan. Bardzo często zdarza się sytuacja kiedy budynek gospodarczy znajduje się w MPZT na liście obiektów zabytkowych, co powoduje konieczność uzyskania zgody od konserwatora zabytków.

Na zdjęciu widać projekt – rzut przyziemia przyszłego domu. Powierzchnia użytkowa wynosić będzie 200 m2. Inwestor marzy o domu bez schodów, więc zaprojektowaliśmy dom parterowy z poddaszem nieużytkowym. Stodoła znajduje się na nieużywanym od lat gospodarstwie rolnym, na działce o powierzchni około 8000 m2 na której znajdują się inne budynki gospodarcze. Niektóre z nich zostaną wyburzone a część zostanie wykorzystana na budynki o różnym przeznaczeniu. Założeniem inwestora jest wykorzystanie do maksimum istniejących materiałów znajdujących się na terenie gospodarstwa.Według projektu wykonanego w programie PHPP zapotrzebowanie budynku na energię cieplną wynosić będzie tylko 20 kWh/m2rok. Tak doskonały wynik uzyskamy dzięki odpowiedniemu ociepleniu domu materiałem o ściśle określonej i przeliczonej grubości. Przy każdej przegrodzie dążyć będziemy do uzyskania współczynnika przenikalności cieplnej nie większej niż 0,12 W/(m2k). W połączeniu z zastosowaniem właściwej stolarki okiennej i drzwiowej, montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o odpowiedniej sprawności oraz zachowaniem szczelności powietrznej budynku w okolicach 0,6 h¯¹ stworzymy dom pasywny. Każda zorientowana osoba wie, że budynek pasywny charakteryzuje się zapotrzebowaniem na energię cieplną nieprzekraczającą 15 kWh/m2rok. Dotyczy to jednak nowych budynków. Nasz budynek podlegał będzie wyliczeniom dla budynku istniejącego po termomodernizacji. OZC będzie miał poniżej 25 kWh/m2rok co w myśl definicji Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego z Darmstadt będzie mógł uzyskać status budynku pasywnego z certyfikatem EnerPHit.

Relacja z pierwszych etapów prac już wkrótce.

Plan

Plan

wróc do bloga



NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2024 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart